Plemená zvierat

cierno lemovane wyandotky

Wyandotka je stredne veľké plemeno sliepok, pôvodom z USA. 

zlta orpingtonka

Orpingtonka je plemeno sliepok s výnimočným vzhľadom a kľudnou povahou.

liptovsky lysko divo sfarbeny

Liptovský lysko divo sfarbený, foto: Norbert BenkoLiptovský lysko je stredné plemeno králikov, typické holandskou kresbou na hlave. Vyšľachtil ho Jozef Červeň z Vitališoviec na Liptove.

cigaja stado web

Cigája je jedným z našich národných plemien oviec.

oravka 03

Oravka je naše jediné národné plemeno hrabavej hydiny. Tak ako napovedá jej pomenovanie, pochádza z Oravy. Za základ šľachtenia oravky bolo vybraných 32 domácich sliepok z obce Zákamenné a 25 sliepok z obce Novoť.

bresse gauloise 4575584 640

Ak hľadáte plemeno sliepok s dvojitým úžitkom, teda na mäso aj znášku vajec, odporúčame plemeno Bresse Gauloise.

brahmanka velka 01

Brahmanka veľká je ušľachtilé plemeno, ktoré si získa pozornosť každého človeka. Je ozdobou našich dvorov a záhrad. Ich prítulnosť a pokojná povaha je fascinujúca. Je to jedno z najväčších plemien na svete. Krajinou pôvodu je USA.

Jacob sheep 6

Jacobova ovca je jediné plemeno oviec, ktoré má štyri rohy. Jej pôvod nie je jasný, no spája sa s ďalekou históriou pred naším letopočtom. V súčasnosti je rozšírená najmä na britských ostrovoch. Je to odolná ovca, vhodná do akýchkoľvek prírodných podmienok. Na Slovensku je zaradená medzi hobby plemená. 

mangalica

Mangalica je staré uhorské plemeno. Spoznáte ho podľa hustej kučeravej srsti. Mangalice môžu byť celý rok chované vonku, kde si aj sami nájdu potravu. Keďže majú veľa pohybu, rastú pomalšie a teda zdravšie. Majú kvalitné a chutné mäso a poriadne hrubú slaninu.

povodna valaska jahnice web

Pôvodná valaška patrí medzi naše národné plemená. Na Slovensku sa chová iba malá populácia, ktorá je zaradená do génových rezerv ohrozených druhov zvierat. Veľkou výhodou tohto plemena je fakt, že je geneticky prispôsobená podmienkam v našich horských oblastiach.

kosovsky kokrhac

Toto plemeno sliepok pochádza z Kosova, kde je považované za národné dedičstvo. Môžete ich vidieť dokonca aj na poštových známkach. Kohúty sú charakteristické dlhým a vytrvalým kikiríkaním, ktoré pripomína vŕzganie dverí.

jesresy krava 02

Dnes ľudia hľadajú kvalitné produkty a starajú sa o svoje zdravie. Producenti chcú dosiahnuť lepšiu efektivitu a udržateľnosť. Práve jerseyky sú vhodné pre malé ako aj veľké chovy.