Chov hovädzieho dobytka

teplotny stres 0

Počas teplých dní, ktorých je v roku stále viac, trpia hospodárske zvieratá teplotným stresom. Ten pôsobí nie len na welfare zvierat, ale negatívne ovplyvňuje príjem krmiva a účinnosť trávenia. Narušuje zdravie zvierat, znižuje sa úžitkovosť, kvalita mlieka a mäsa.

Simmental

Ilustračná fotografiaKravy, ktoré za svoj život vyprodukujú viac ako 100-tisíc kg mlieka, sú vo všetkých vyspelých krajinách vysoko cenené.

mlieko kazeinove

Kravské mlieko predstavuje veľmi cenný zdroj živín. S výnimkou niekoľko málo potravinových „fundamentalistov“, je odborníkmi odporúčané ako súčasť racionálnej výživy obyvateľstva. Napriek tomu môžu mať niektorí ľudia problémy po konzumácii mlieka, resp. mliečnych výrobkov.

DSC 8673

Dňa 19. mája 2022 sa v Podturni konal XXVII. ročník Chovateľského dňa pinzgauského plemena, spojený s nákupným trhom plemenných býčkov.

Slovensky strakaty vitazi agrokomplexu

Výsledky 14. národnej výstavy hospodárskych zvierat pre plemeno slovenský strakatý, v rámci nitrianskeho Agrokomplexu z 22. až 25. augusta 2019.

slovensky strakaty 02

Najlepšou dojnicou v plemennej knihe slovenského strakatého plemena za rok 2017 sa stala krava č. SK000801494246 z chovu Spoločného poľnohospodárskeho družstva Veselé.

SImmental cup 2022 8

Absolútna víťazka šampionátu Bridžit z PD SenohradNa začiatku mája organizoval Zväz chovateľov slovenského strakatého dobytka prvý ročník Národného šampionátu. Simmental Cup bol súčasťou osláv 30. výročia založenia zväzu.

simmental najlepsia dojnica

Najlepšou čistokrvnou kravou slovenského strakatého plemena v kontrolnom roku 2018 sa stala dojnica z SPD Veselé - dcéra vynikajúceho býka WAL (HW-024).