• Podporujeme chov hospodárskych zvierat
  • Propagujeme tradičné poľnohospodárstvo
  • Uchovávame zvyky a tradície našich predkov
  • Budujeme pozitívny vzťah k prírode a životnému prostrediu

Kto sme?

Naši členovia majú s chovom zvierat a poľnohospodárstvom bohaté skúsenosti. Dlhé roky chovajú hydinu, králiky, ošípané, ovce, hovädzí dobytok a iné hospodárske zvieratá. Sú aktívnymi členmi chovateľských spolkov. Zúčastňujú sa výstav a súťaží, často veľmi úspešne. Poskytujú rady a pomoc v otázkach chovu, chovateľstva a poľnohospodárstva. Píšu články, vystupujú v televízii. Práve preto sme sa rozhodli spojiť a venovať sa týmto aktivitám vo verejný prospech a dať tomu všetkému spoločný smer.

Cieľom nášho občianskeho združenia je šíriť osvetu, propagovať a podporovať chov hospodárskych zvierat, tradičné poľnohospodárstvo, ľudové zvyky a tradície a pozitívny vzťah k prírode a životnému prostrediu.

pdfNaše ciele

František Staňo, riaditeľ OZ Chováme doma

Frantisek Stano„Chovu hospodárskych zvierat sa venujem od malička, pochádzam z gazdovskej rodiny. Už ako malý štvorročný chlapec som s bratom potajomky doniesol domov od strýka kozu a skrýval ju v stodole. Doma sme mali kravy, koňa, kozy, ovce, ošípané, hydinu či králiky. Ako hovorieval môj pradedo, ktorý prežil dve vojny, ak máš hektár poľa a kravu, hladom ti rodina nezahynie. V súčasnosti chovám vodnú, hrabavú hydinu a tiež králiky. Som zakladateľom Marans-Clubu Slovensko, kde sa združujú chovatelia a sympatizanti francúzskeho plemena sliepok Marans. Dve desiatky rokov sa venujem chovu slovenskej bielej husi.“

Moje odporúčanie pre začínajúcich chovateľov: Keď majú mladí vzťah k prírode a zvieratám a chcú niečo doma chovať, nech sa toho neboja. Najdôležitejšie je začať. Keď sú na to podmienky, začnite chovať napríklad aj dve sliepky. U detí je dôležité vytvárať vzťah k zvieratám už od mala. Tým, že ho musí napojiť, že mu musí vyčistiť ustajnenie, naučíme dieťa k zodpovednosti. Poznám veľa príkladov od mojich známych, ktorí takýmto prístupom naučili svoje deti vážiť si prácu ľudí v poľnohospodárstve. A teraz sa niektorí z nich chcú venovať tomuto koníčku i profesionálne. Úsmevný je príklad od môjho kamaráta, ktorého deti nechcú jesť vajíčka od iných sliepok ako od svojich troch slečien, čo majú v záhradnom domčeku.

Prečítajte si aj rozhovor s Františkom Staňom.

Kontakty:

OZ Chováme doma

Sídlo:
Čierne 305
023 13 Čierne

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

IČO: 50361678

Dátum vzniku: 03. 06. 2016

Právna forma: občianske združenie