- Podporujeme chov hospodárskych zvierat
- Propagujeme tradičné poľnohospodárstvo
- Uchovávame zvyky a tradície našich predkov
- Budujeme pozitívny vzťah k prírode a životnému prostrediu
Kto sme?
Naši členovia majú s chovom zvierat a poľnohospodárstvom bohaté skúsenosti. Dlhé roky chovajú hydinu, králiky, ošípané, ovce, hovädzí dobytok a iné hospodárske zvieratá. Sú aktívnymi členmi chovateľských spolkov. Zúčastňujú sa výstav a súťaží, často veľmi úspešne. Poskytujú rady a pomoc v otázkach chovu, chovateľstva a poľnohospodárstva. Píšu články, vystupujú v televízii. Práve preto sme sa rozhodli spojiť a venovať sa týmto aktivitám vo verejný prospech a dať tomu všetkému spoločný smer.
Cieľom nášho občianskeho združenia je šíriť osvetu, propagovať a podporovať chov hospodárskych zvierat, tradičné poľnohospodárstvo, ľudové zvyky a tradície a pozitívny vzťah k prírode a životnému prostrediu.
Prehľad našich aktivít nájdete v tejto prezentácii.
František Staňo, riaditeľ OZ Chováme doma
„Chovu hospodárskych zvierat sa venujem od malička, pochádzam z gazdovskej rodiny. Už ako malý štvorročný chlapec som s bratom potajomky doniesol domov od strýka kozu a skrýval ju v stodole. Doma sme mali kravy, koňa, kozy, ovce, ošípané, hydinu či králiky. Ako hovorieval môj pradedo, ktorý prežil dve vojny, ak máš hektár poľa a kravu, hladom ti rodina nezahynie. V súčasnosti chovám vodnú, hrabavú hydinu a tiež králiky. Som zakladateľom Marans-Clubu Slovensko, kde sa združujú chovatelia a sympatizanti francúzskeho plemena sliepok Marans. Dve desiatky rokov sa venujem chovu slovenskej bielej husi.“
Moje odporúčanie pre začínajúcich chovateľov: Keď majú mladí vzťah k prírode a zvieratám a chcú niečo doma chovať, nech sa toho neboja. Najdôležitejšie je začať. Keď sú na to podmienky, začnite chovať napríklad aj dve sliepky. U detí je dôležité vytvárať vzťah k zvieratám už od mala. Tým, že ho musí napojiť, že mu musí vyčistiť ustajnenie, naučíme dieťa k zodpovednosti. Poznám veľa príkladov od mojich známych, ktorí takýmto prístupom naučili svoje deti vážiť si prácu ľudí v poľnohospodárstve. A teraz sa niektorí z nich chcú venovať tomuto koníčku i profesionálne. Úsmevný je príklad od môjho kamaráta, ktorého deti nechcú jesť vajíčka od iných sliepok ako od svojich troch slečien, čo majú v záhradnom domčeku.
Prečítajte si aj rozhovor s Františkom Staňom.
Kontakty:
Sídlo: Čierne 305, 023 13 Čierne
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
IČO: 50361678
Neplatca DPH
IBAN: SK29 8330 0000 0027 0104 3432
Dátum vzniku: 03. 06. 2016
Právna forma: občianske združenie
Spolupracujeme
- Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku
- Zväz chovateľov pinzgauského dobytka
- Zväz chovateľov slovenského strakatého dobytka
- Slovenský zväz včelárov
- Slovenský zväz chovateľov
- Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
- Žilinský samosprávny kraj
- Rozhlas a televízia Slovenska
- Farmárska revue
- Slovenský chov
- Roľnícke noviny
- Technická univerzita Zvolen
- NPPC -Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum
- Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
- Bioklimatický Park Drienová
- Kysucké múzeum Čadca
- mojekysuce.sk
- Národopisná skupina Hrčava, z.s.
- Európske zoskupenie územnej spolupráce TRITIA z o.o.