Rozhovory

Medzi chovateľmi prevládajú muži. Svoje zastúpenie však majú aj ženy, dokonca i veľmi mladé. Laura Schniererová chová na Slovensku málo rozšírené plemeno štvorrohých oviec – Jacobova ovca. Prečítajte si s ňou rozhovor a dozviete sa, kedy a prečo sa rozhodla venovať chovu týchto oviec a aké sú jej plány.

Šport, relax, aj zábava, to je králičí hop. Súťažnú dvojicu bežiacu cez prekážky v disciplínach rovinka, parkúr, skok do výšky a skok do diaľky tvoria človek (vek od 7 rokov) a králik (vek od 5 mesiacov).

Na Slovensku máme štyri národné plemená oviec – pôvodnú valašku, zošľachtenú valašku, cigáju a slovenskú dojnú ovcu a dve národné plemená kôz – bielu a hnedú krátkosrstú kozu.

Zdenka Laciková zo Záhoria sa tradičnému spracovaniu vlny začala venovať pred necelým rokom. Najskôr skúšala plstiť suchou technikou a vytvoriť spolu s deťmi v materskej škole, kde pracuje, darčeky – brošne pre mamičky. Teraz vyrába pradená vlny. 

Napriek snahám malých výrobcov o výrobu zrejúcich syrov, je ich na našom trhu pomerne málo. Aké sú dôvody? Čo je kvalitný syr a v akých podmienkach má zrieť nám porozprával Ing. Karol Herian, CSc., emeritný riaditeľ VÚM (Výskumný ústav mliekarenský) v Žiline.

S autorom publikácie Oravka, MUDr. Michalom Strakom, CSc, sme priniesli rozhovor o jeho knihe a oravkách. Michal Straka je však chovateľom mnohých exotických vtákov, ako aj iných drobných zvierat.