Rozhovory

Pokračujeme v sérii rozhovorov so začínajúcimi chovateľmi. Tentokrát aj o tom, že ak máte dom s veľkým pozemkom, kúpte si k nemu ovce.

foto: Milan KosecZačiatkom tohto roka bola vydaná jedinečná publikácia Ovčiari na Slovensku. Monografia je obrazom života, práce a kultúry pastierov oviec na Slovensku za obdobie viac ako 100 rokov, od konca 19. storočia až do súčasnosti. Autorkou je etnologička a kultúrna historička PhDr. Iveta Zuskinová. Rozprávali sme sa s ňou nielen o knihe, ale najmä o postavení ovčiarov a ovčiarstve samotnom v minulosti a súčasnosti.

Šport, relax, aj zábava, to je králičí hop. Súťažnú dvojicu bežiacu cez prekážky v disciplínach rovinka, parkúr, skok do výšky a skok do diaľky tvoria človek (vek od 7 rokov) a králik (vek od 5 mesiacov).

V poslednom období rastie počet nováčikov v chovateľskom svete. Väčšinou prinášame rozhovory s chovateľmi, ktorí sa tomu venujú už niekoľko rokov. Tentokrát sme však oslovili práve tých, ktorí sa rozhodli začať s chovom hospodárskych zvierat len nedávno. Opýtali sme sa, čo ich k tomu viedlo, ako začínali a na čom sa poučili. Práve čítate prvý z nich.

Medzi chovateľmi prevládajú muži. Svoje zastúpenie však majú aj ženy, dokonca i veľmi mladé. Laura Schniererová chová na Slovensku málo rozšírené plemeno štvorrohých oviec – Jacobova ovca. Prečítajte si s ňou rozhovor a dozviete sa, kedy a prečo sa rozhodla venovať chovu týchto oviec a aké sú jej plány.

Na Slovensku máme štyri národné plemená oviec – pôvodnú valašku, zošľachtenú valašku, cigáju a slovenskú dojnú ovcu a dve národné plemená kôz – bielu a hnedú krátkosrstú kozu.