Rozhovory

Zdenka Laciková zo Záhoria sa tradičnému spracovaniu vlny začala venovať pred necelým rokom. Najskôr skúšala plstiť suchou technikou a vytvoriť spolu s deťmi v materskej škole, kde pracuje, darčeky – brošne pre mamičky. Teraz vyrába pradená vlny. 

Napriek snahám malých výrobcov o výrobu zrejúcich syrov, je ich na našom trhu pomerne málo. Aké sú dôvody? Čo je kvalitný syr a v akých podmienkach má zrieť nám porozprával Ing. Karol Herian, CSc., emeritný riaditeľ VÚM (Výskumný ústav mliekarenský) v Žiline.

S autorom publikácie Oravka, MUDr. Michalom Strakom, CSc, sme priniesli rozhovor o jeho knihe a oravkách. Michal Straka je však chovateľom mnohých exotických vtákov, ako aj iných drobných zvierat.

Oravka je naše jediné národné plemeno hrabavej hydiny. Tak ako napovedá jej pomenovanie, pochádza z Oravy. Ako základ tohto plemena boli pred 70 rokmi použité domáce sliepky z hornooravských obcí Zákamenné a Novoť. Tento rok bola o oravkách vydaná jedinečná, viac ako 300-stranová, publikácia. Prinášame vám rozhovor s jej autorom, MUDr. Michalom Strakom, CSc.

Webový portál www.chovamedoma.sk má za sebou prvý rok existencie. Ako ho hodnotia ľudia, ktorí ho napĺňajú obsahom? Manželia Martina a František Staňovci.

V obci Pusté Úľany rodina Kučerová vybudovala naozaj výnimočný gazdovský dvor. Nazvali ho príznačne, Gazdovský dvor Náš sen. Pred niekoľkými rokmi premenili husto zarastené pozemky na priestranný dvor pre hospodárske zvieratá. Uvidíte ich tam nesmierne veľa druhov. Dnes k ním s radosťou chodí široká verejnosť, no najmä deti.