Pavol KarchKúsok za hranicou, na severovýchode Čiech, v Písku pri Jablunkove sa nachádza slimačia farma Karch Snail Farm. Opýtali sme sa jej majiteľa Pavla Karcha, ako a prečo si takúto farmu založil a ako na výrobky zo slimákov reagujú našinci.

Kedy a prečo ste sa rozhodli zriadiť si chov slimákov?

Pred šiestimi rokmi som zo zvedavosti kúpil sedemdesiat slimákov. Aby som si na skúšku založil vlastný chov. Slimáky som rozmnožil v liahni. Vyliahnuté som ich vložil do vonkajšej ohrádky, v ktorej som ich poriadne kŕmil. Nasledujúci rok som všetko zopakoval. Výsledkom bolo niekoľko desiatok tisíc slimákov.

Ako ste ich vedeli zužitkovať?

delikatesa slimak 2Keďže už niekoľko rokov pracujem v gastronómii, pokúsil som sa spracovať ich mäso a skúšal som z neho robiť rôzne výrobky. Základom je použiť kvalitné ingrediencie k dosiahnutiu výbornej chute. Hotové slimačie delikatesy ochutnali moji priatelia a rodina a dostal som od nich tie najlepšie ohlasy.

Takže ste sa s tým pustili ďalej?

Áno, do tímu som vtiahol celú moju rodinu, ktorá sa podieľa na chove, spracovaní a predaji slimačích výrobkov. V súčasnosti dodávame slimačie delikatesy do reštaurácií, hotelov, vinární, ale aj do domácností. Pripravujeme z nich rauty, cateringy alebo firemné prezentácie.

Koľko slimákov chováte dnes? Ako si môžu naši čitatelia predstaviť vašu farmu?

slimakyDnes ich máme okolo osemdesiat tisíc na rozlohe približne 400 štvorcových metrov. Slimáky chováme až do jesene vonku. Podávame im špeciálnu rastlinu, ktorá im dáva všetko potrebné. Okrem toho im púšťame vodnú hmlu.

Ako túto, na české a slovenské pomery nezvyčajnú delikatesu, obľubujú ľudia?

Ak by ste sa u nás niekoho opýtali, či si dá slimáky, určite by ste dnes nejedného Čecha alebo Slováka priviedli do rozpakov. Väčšine z nás pripadá úplne nepredstaviteľné konzumovať tohto slizkého tvora – škodcu našich šalátov, či celkom roztomilú postavičku z detských rozprávok. Iné to je napríklad vo Francúzsku. Nejednému z nás sa vybavia zvláštne jedálenské zvyky krajiny galského kohúta, kde sú slimáky, rovnako ako žabie stehienka či ustrice, na bežnom jedálničku. A pritom to nie je tak dávno, kedy sa aj tieto lahôdky bežne objavovali na kuchynskom stole našich predkov. Ak napríklad otvoríme kuchárku Magdalény Dobromily Rettigovej, nájdeme štyri recepty na slimáky v kapitole pôstnych jedál. Takže sa len treba zbaviť predsudkov.

Zdroj fotografií: Pavel Karch 

ZDIEĽAJTE NÁS