Chovateľská poradňa

Máte otázky o chove hospodárskych zvierat, drobnochove, poľnohospodárstve?
Pošlite nám ich na e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.My sa posnažíme získať odpoveď od odborníkov v danej oblasti a uverejníme ju na našej stránke.

 

Najvhodnejšie plemená sliepok na znášku sú ľahké plemená, ktoré vážia okolo dvoch kíl. Sú to aktívne sliepky, ktoré si dokážu zaobstarať veľa potravy aj sami, ak na to majú podmienky. Vhodné sú však aj stredne ťažké a zdrobnelé plemená. 

Jednoznačne odporúčame drevený kurín. Ideálne je použiť veľkoplošné materiály, aby ste zamedzili množstvu medzier.

Začínajúcim chovateľom odporúčame stredné a malé plemená, ktoré sú najviac rozšírené, nenáročné na chov a vyznačujú sa dobrou plodnosťou.

Je nevyhnutné odčervovať plošne všetky zvieratá v chove? Aby som ich zbavil parazitov, ako sú kokcídie, oblé červy, pásomnice alebo motolice?

Preperovanie sa opakuje každoročne, väčšinou na konci leta alebo na jeseň. Za normálnych okolností to trvá jeden až dva mesiace. V tomto období sliepky nenesú, pretože všetku energiu vynaložia na vytvorenie nového peria.

Pokiaľ chováte sliepky len pre úžitok, kohút nie je nevyhnutný. Sliepky si vytvoria hierarchiu aj sami. Pozíciu vodcu preberie dominantná sliepka.