chovatelsky den skanzen 2016 003Chovateľský deň v skanzene sa tento rok koná v nedeľu 15. júla 2018, opäť v skanzene Vychylovka, Nová Bystrica. Toto celodenné podujatie ponúka možnosť na jednom mieste vidieť naše národné plemená hospodárskych zvierat a psov, folklórne vystúpenia a ukážky remeselnej a ľudovo-umeleckej tvorby.

Cieľom podujatia je propagovať slovenské plemená zvierat, ktorých je pomerne málo. Ich chovu sa u nás venuje len malé množstvo chovateľov. Niektorým druhom v nedávnej minulosti dokonca hrozil zánik. Návštevníci skanzenu uvidia naše národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok a psov. Toto na Slovensku jedinečné podujatie populárnym spôsobom šíri osvetu o našich národných plemenách hospodárskych zvierat. Zvieratá vo Vychylovke vystavujú chovatelia a majitelia fariem z Kysúc, ale aj vzdialených regiónov Slovenska, a to za podpory chovateľských organizácií, v ktorých sa združujú.

  • “Chovateľský deň v skanzene je naším najvýznamnejším projektom. Pôvodne skromná myšlienka zorganizovať v skanzene výstavu drobných zvierat prerástla do prezentačnej výstavy našich národných plemien hospodárskych zvierat. Prvýkrát sme ju zorganizovali v roku 2016. Získali sme na ňu záštitu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ako aj štatút národnej výstavy. Zvieratá prezentujeme v prostredí pôvodnej dediny, kde je ešte viac zvýraznený ich význam, ako základného kameňa nášho kultúrneho dedičstva otcov, architektúry a folklóru. Čo vo veľkej miere pomáha uvedomovať si našu jedinečnú entitu v priestore Európskeho spoločenstva,” popisuje František Staňo z OZ Chováme doma.

Prezentačnú výstavu zvierat sprevádza folklórny program a ukážky remeselnej tvorby. V sprievodnom programe sa tento rok predstaví Vlasta Mudríková a Peter Staňo, ako aj folklórny súbor Ozvena z Čierneho. “Tento rok pribudnú aj tradičné jedlá, ktoré si budú môcť návštevníci kúpiť od regionálnych producentov. Chceme tým vyriešiť aj obmedzené kapacity skanzenu na stravovanie,” dopĺňa F. Staňo. Pre deti sú pripravené viaceré tematické atrakcie, ako historický drevený kolotoč alebo simulátor dojenia kráv.

Usporiadatelia chcú návštevníkom ukázať, ako sa kedysi žilo - drevenice, hospodárske zvieratá a remeselá. To všetko pomáha vytvoriť si obraz o živote našich dedov a prezentovať tak dedičstvo, ktoré nám zanechali.

Podujatie je určené širokej verejnosti, chovateľom a milovníkom zvierat. Svojím charakterom, ktorý dotvára aj príjemné prostredie skanzenu, láka najmä rodiny s deťmi. Na minulý ročník Chovateľského dňa v skanzene sa prišlo pozrieť takmer 3200 návštevníkov.

Chovateľský deň v skanzene organizuje občianske združenie OZ Chováme doma, Kysucké múzeum v Čadci a Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku. Podujatie sa koná pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja. 

PROGRAM PODUJATIA

Viedopozvánka 

ZDIEĽAJTE NÁS