rabbit 4988414 1280Ako odchovať mladé králiky, keď ich matka uhynie a oni ešte nie sú samostatné?

Existujú dve možnosti. Tá jednoduchšia je odchov pri inej samici. Vtedy mláďatá podsadíme samici, ktorá mala menej početný vrh. Samicu vyberieme z králikárne a do hniezda vložíme osirelé mláďatá. Naspäť ju vrátime asi po desiatich minútach, no najskôr jej po nose prejdeme rukou, s ktorou sme držali mláďatá. Tento postup je vhodný u starších samíc, ktoré sú kľudnejšie.

Druhou možnosťou je umelý odchov mláďat. Samozrejme, je to náročnejšia cesta, ale ak sú mláďatá staršie ako desať dní, majú šancu prežiť. Podstatné je, aby boli držané v teplote 20°C. Kŕmime ich náhradným mliekom, ktorého teplota by mala byť od 35 do 40°C. Mlieko sa pripravuje vždy čerstvé a počas kŕmenia sa jeho teplota udržiava v teplom vodnom kúpeli. 

Mlieko si pripravíme buď ako kombináciu dvoch dielov plnotučného a jedného dielu polotučného kravského mlieka, alebo z ôsmich dielov polotučného kravského mlieka a jedného dielu smotany. Použiť môžeme aj čisté kozie mlieko. Mlieko môžeme trochu osladiť cukrom a raz - dva razy do týždňa pridáme vitamínové doplnky.

Na podávanie mlieka môžeme použiť napríklad cumeľ na odchov mačiatok. Počas dňa ich kŕmime asi každé 2-3 hodiny a so stúpajúcim vekom interval predlžujeme až na 5 hodín. Po nakŕmení by sme im mali jemne masírovať bruško, aby sa vyprázdnili. Vo vyššom veku to už zvládnu samé.

Okolo troch týždňov ich učíme piť z misky a napájame ich podľa potreby 2 - 3 krát za deň. Postupne pridávame granule alebo ovsené vločky. Ak sa dožijú štyroch týždňov, vyhrali sme.

Zdroj: J. Zadina a kol., 2009: Chov králíků

ZDIEĽAJTE NÁS