Králik zajačí patrí k najstarším plemenám. Na Slovensku ho však chová len málo chovateľov. Vyšľachtili ho v Anglicku v prvej polovici 19. storočia. V podstate ide o potomkov belgických obrov a miestnych jatočných krížencov s dlhšími končatinami, ktorí sa vyvážali z Belgicka do Anglicka.
Charakteristika králika zajačieho
Od klasických plemien králikov sa líši tým, že sa podobá na divokého zajaca. Najčastejšie sa vyskytuje divoko sfarbený ohnivý. Má dlhé pretiahnuté telo, široké vysoko nesené prsia, výrazný krk a dlhé uši s čiernym lemom. Má dlhé nohy, jeho postoj je preto vysoký. Pierko je čierne s červeno-hnedými chĺpkami.
Využitie králika zajačieho
Aj keď nevyzerá mohutne, má vynikajúcu jatočnú výťažnosť. Teda, v pomere k celkovej hmotnosti králika z neho získate najviac mäsa. Pretože má tenkú kožu, tenké uši, malú hlavu a tenké kosti, odpad je minimálny. Na druhej strane má veľké zadné stehná. Je to športové plemeno králika. Je vhodné aj na králičí hop.
Podmienky chovu králika zajačieho
Králik zajačí potrebuje dostatok priestoru.
V králikárni by mal mať každý jedinec aspoň 80 x 150 cm. Začínajúcim chovateľom sa odporúča, aby samica mala ročne maximálne dva vrhy. Pri jednom vrhu máva samica v priemere šesť až osem mláďat. Tak ako všetky králiky, kŕmi sa jadrovým krmivom, senom a trávou. Prechádzať na čerstvú stravu na jar treba postupne. Vhodné je aj granulované krmivo. Je veľmi dôležité, aby mali králiky dostatočný prísun vody. Králik je hlodavec, najviac aktívny je v noci. Preto nádoby na kŕmenie a vodu by mali byť večer vždy plné.