zlta orpingtonkaOrpingtonka je plemeno sliepok s výnimočným vzhľadom a kľudnou povahou.

Toto plemeno sliepok bolo vyšľachtené koncom 19. storočia v anglickom Orpingtone. Pôvodným šľachtiteľským cieľom bola výkonná nosnica, vhodná na produkciu mäsa. Prvým vyšľachteným farebným rázom bola čierna orpingtonka. Dnes sa chová v jedenástich farebných rázoch, najčastejšie v žltom a čiernom.


Orpingtonky sú mohutné sliepky s kockovitým trupom, s bohatým, nekučeravým operením, ktoré ešte väčšmi umocňuje ich objemnú postavu. Majú plné a hlboké prsia, krátky a široký chrbát, ktorý prechádza do krátkeho, stredne vysoko nasadeného chvosta. Beháky sú krátke a silné. Hlava je široká, hrebeň stredne veľký, jednoduchý. Oči sú väčšinou oranžovočervené.

Kohút dosahuje v prvom roku hmotnosť od 3,5 do 4,2 kg. Sliepky 2,5 až 3,2 kg. Hmotnosť starších kohútov je až 5,0 kg a sliepok 4,0 kg.

Ročne znesú od 130 do 180 vajec so svetlo hnedou škrupinou. Sliepky sú dobrými kvočkami. 

orpington splashKohút farebného rázu splash chovateľky Moniky SzőcsovejOrpingtonky majú veľmi kľudnú povahu, ale vzhľadom k ich veľkosti, potrebujú výbeh, aby si udržali kondíciu. Rovnako je dôležité prispôsobiť ich veľkosti chovateľské zariadenie. Sú málo prelietavé, takže postačí aj nízke oplotenie.

Vyžadujú kŕmnu dávku s vysokým obsahom bielkovín, najmä mláďatá, ktoré neskoro doperujú.

Prečítajte si aj rozhovor s chovateľkou orpingtoniek.

Foto: Monika Szőcsová

Použité zdroje: E. Verhoef-Verhallen, A. Rijs: Encyklopedie slepic; Ing. Iveta Prombergerová, Ph.D.: Orpingtonka, časopis Chovateľ online; Kura domáca: Plemená a chov

ZDIEĽAJTE NÁS