Jacob sheep 6Jacobova ovca je jediné plemeno oviec, ktoré má štyri rohy. Jej pôvod nie je jasný, no spája sa s ďalekou históriou pred naším letopočtom. V súčasnosti je rozšírená najmä na britských ostrovoch. Je to odolná ovca, vhodná do akýchkoľvek prírodných podmienok. Na Slovensku je zaradená medzi hobby plemená. 

Plemenná kniha Jacob bola u nás založená len nedávno, v roku 2018.

História plemena Jacobova ovca

Jacobova ovca môže byť jedným z najstarších škvrnitých plemien oviec vôbec. Prvé umelecké dôkazy sa objavujú od roku 1800 p.n.l. v egyptskej maľbe, zo zlatého náhrdelníka z r. 1000 p.n.l. a zo sicílskej keramiky z roku 600 p.n.l. Presný pôvod Jacoba je však neznámy a je predmetom špekulácií. Pochádza zrejme z oblasti dnešnej Sýrie. Možno najpravdepodobnejšie tvrdenie je prepojené s armádou (rok 1588). Traduje sa, že španielska ovca prišla do Anglicka s ňou. V začiatkoch bola chovaná na voľno v parkoch spolu s divou zverou a nebola jej pripisovaná hodnota. Hovorilo sa jej parková ovca. Moderný názov Jacob je odkazom na výskum pána Noblea z roku 1913, ktorý sa snažil zistiť genetický pôvod týchto oviec. Do roku 1911 tieto ovce takmer vyhynuli. V júli 1969 vytvorilo 78 ľudí s 55 stádami a 1681 jedincami v Anglicku spoločnosť Jacob sheep society.

Jacob v Biblii

Jacob sheep 2S týmto plemenom sa traduje aj povesť, ktorej mnoho ľudí verí. Podľa nej Jacobovia pochádzajú z pôvodného stáda svätého Jakuba, ako je opísané v Biblii. Podľa knihy Genezis Jakub vzal všetky škvrnité a fľakaté ovce svojho švagra Labana a rozmnožil ich. Z dôvodu podobnosti so zvieraťom opisovaným v tejto knihe, bol Jacob takto pomenovaný až v 20. storočí.

Vlastnosti plemena Jacobova ovca a jeho úžitkovosť

Jacob je primitívne domáce plemeno oviec, ktoré vykazuje mnoho znakov divokých plemien. Ako jediná ovca na svete môže mať od prírody štyri až šesť rohov. Obe pohlavia sú rohaté. U nás sú barany preferované štvorrohé. Ovce dvoj- a štvorrohé. Majú bielu lisinku pozdĺž stredu tváre. Čiernu hlavu, uši a fľaky na tele. Ovce sú prispôsobené rôznym klimatickým podmienkam. Sú inteligentné. Ich mozog je od ostatných plemien oviec o osem percent väčší. Aj keď majú tvrdú povahu, zvyčajne nie sú agresívne voči stádu. Ovce sú výborné matky a majú silný materinský inštinkt. V Anglicku sú chované na mäso. Mäso je tmavej farby, prirovnávané k divine. Nemá typickú silnú arómu baraniny. U nás sú zaradené ako hobby plemeno. Pre zaujímavosť, v starom Anglicku barany Jacobov, pre ich veľké rohy a vzbudzujúci rešpekt, používali ľudia namiesto strážnych psov.

Autor: Laura Schniererová, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Facebook stránka

Prečítajte si rozhovor s Laurou Schniererovou, ktorá sa venuje chovu tohto u nás ojedinelého plemena.

ZDIEĽAJTE NÁS