Jacob sheep 1Medzi chovateľmi prevládajú muži. Svoje zastúpenie však majú aj ženy, dokonca i veľmi mladé. Laura Schniererová chová na Slovensku málo rozšírené plemeno štvorrohých oviec – Jacobova ovca. Prečítajte si s ňou rozhovor a dozviete sa, kedy a prečo sa rozhodla venovať chovu týchto oviec a aké sú jej plány.

  • Jacobova ovca je jediné plemeno oviec, ktoré má štyri rohy. Jej pôvod sa spája s ďalekou históriou ešte pred naším letopočtom. V súčasnosti je rozšírená najmä na britských ostrovoch. Je to odolná ovca, vhodná do akýchkoľvek prírodných podmienok. Na Slovensku je zaradená medzi hobby plemená. Plemenná kniha Jacob bola u nás založená len nedávno, v roku 2018.

Prečítajte si viac o Jacobovej ovci v článku. 

Prečo ste sa rozhodli chovať Jacobove ovce?

Jacob sheep 7Priznám sa, že päť rokov dozadu, by som si nemyslela, že sa budem v mojom veku zaujímať o ovce. Nie to ešte mať vlastný chov vo svojich dvadsiatich rokoch. Už od mala som bola vychovávaná k láske k zvieratám. Rodičia mali chovnú stanicu psov, starý otec choval ovce a býky, no a stará mama pochádza od Terchovej. Vždy sa mi páčili slovenské hory a pasienky plné oviec. U mňa to nebolo dlhodobé plánovanie a príprava na chov. Zo zahraničia som poznala štvorrohé plemeno menom Jacob, no nezaregistrovala som, že by sa v našich končinách chovalo. Jedného dňa som našla inzerát s nečistokrvným barančekom. Okamžite som si ho rezervovala. Rodičia síce neboli nadšení. Keďže zadovážiť si barana, nebolo ako kúpiť si psa. Akonáhle som si priniesla domov trojmesačného mladíka, začala som pátrať po informáciách, študovať štandard plemena a jeho históriu. Dopracovala som sa k tomu, že toto plemeno nie je u nás uznané a nemá založenú plemennú knihu. Bola som fascinovaná týmto krásnym jedinečným zvieraťom a bola som rozhodnutá, že ho chcem priniesť na Slovensko.

Kedy ste na Slovensko priniesli prvé jedince?

Prvé ovce som priniesla v roku 2016. V decembri roku 2018 sme priniesli plemenného barana. Momentálne máme päťčlenné stádo, z toho dvoch našich prvých potomkov. Barančeka a ovečku, obaja sú štvorrohí. Náš chov sa nachádza v katastri obce Kalná nad Hronom, neďaleko mesta Levice.

Aký je Váš chovateľský cieľ?

Jacob sheep 3Mojím cieľom je rozšíriť toto plemeno na Slovensku a budovať pevné základy Jacoba v našej krajine. Hlavne oboznámiť s ním ľudí, ktorí sa ešte nestretli s týmto krásnym a nezvyčajným zvieraťom. Stále sa stretávam s tým, že ľudia sú prekvapení a netušia, že existuje. Taktiež by som chcela získať nových nadšencov tohto plemena a založiť klub jeho chovateľov. Mojím osobným cieľom je zvýšiť počet zvierat vo svojom chove na šesť až desať. No a keďže sa história Jacoba na Slovensku ešte len píše, získať budúci rok štatút šľachtiteľského chovu.

Aké chovné podmienky si Jacobova ovca vyžaduje?

V prvom rade si myslím, že dostatočný pohyb. Veľkú ohradu. Nie je to ovca, ktorú by mal človek len tak, na záhrade. Keďže ide o hobby plemeno a nechová sa u nás vo veľkom počte, tak to nie sú obrovské pláne, primerane počtu. Ja svoje zvieratá na noc zatváram do maštale. Celý deň sa pasú na voľno na pätnásť hektárovom pozemku pri jazere. Je to odolné zviera. Dá sa chovať tak v horách, ako i na rovine.

Je náchylné na nejaké špecifické choroby?

Sú relatívne odolné voči parazitom, rôznym klimatickým a poveternostným podmienkam. Nie sú náchylné na špecifické choroby. Preto sú odporúčané aj pre začiatočníkov.

Aké je Vaše odporúčanie pre začiatočníkov, ktorí by chceli chovať Jacobove ovce?

Potencionálnym záujemcom odporúčam obrátiť sa na nás. Sme ochotní pomôcť a poradiť v akomkoľvek smere. Sme v kontakte s okolitými krajinami, ako i so základňou chovu Jacobov - Škótskom a Anglickom.

Kontakt: Laura Schniererová, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Facebook stránka Jacob Sheep Slovakia

Ďakujeme za rozhovor.

ZDIEĽAJTE NÁS