Môj názor
Vtáčia chrípka na začiatku roka a neskôr pandémia koronavírusu Covid-19 znemožnila chovateľom získať nový chovný materiál spoza hraníc.
Práve v tomto období mnohí chovatelia zvyčajne kupovali nové jedince do svojich chovov na burzách a výstavách v zahraničí. Nedajú sa kúpiť ani násadové vajcia od zahraničných chovateľov. Nekonajú sa chovateľské burzy a výstavy ani u nás doma. Chovatelia tak stratili väčšinu doteraz preferovaných možností na získanie nového plemenného materiálu.
Ukazuje sa, že mať kvalitný chovný materiál u nás doma má dnes veľký význam. A tak chovatelia, ktorí sa venujú chovu vybraných plemien už roky, sú dnes takpovediac na roztrhanie. Kam inam by kúpychtiví chovatelia mohli siahnuť?
Súčasná neľahká situácia nám tak dokázala, ako potrebné a dôležité je mať kvalitnú a širokú genetickú základňu doma na Slovensku. V tejto súvislosti by som chcel vyzdvihnúť naše národné plemená, ktorých najväčšia základňa by logicky mala byť práve u nás. Tieto zvieratá sú prispôsobené našim podmienkam a väčšinou nenáročné na chov. Je ten najlepší čas ich ďalej rozmnožovať a podporovať.
Kríza spôsobená koronavírusom tiež priniesla zvýšený záujem spotrebiteľov o domáce potraviny. Ľudia začali chovať, alebo sa vracať k chovu domácich zvierat. Je to viditeľné v dopytoch na internetových fórach, v rekordných predajoch brojlerov z fariem, potvrdzujú to aj predajcovia krmív. Snáď nám to pomôže vrátiť späť pravú tvár dediny. Keď sa na dokonale vykosené trávniky pri domoch dostane aspoň zopár sliepok, kačíc, husí alebo ovečiek. Hádam sa susedia prestanú sťažovať na kikiríkanie, gáganie, čo ku gazdovským dvorom patrí. Veď každý dnes bude chcieť domáce vajíčka, či zdravé mäso z domáceho chovu.
František Staňo, chovateľ a riaditeľ občianskeho združenia OZ Chováme doma