brahmanka velka 01Brahmanka veľká je ušľachtilé plemeno, ktoré si získa pozornosť každého človeka. Je ozdobou našich dvorov a záhrad. Ich prítulnosť a pokojná povaha je fascinujúca. Je to jedno z najväčších plemien na svete. Krajinou pôvodu je USA.

Vyskytuje sa v mnohých farebných rázoch: biela čierna columbia, biela modrá columbia, žltá čierna columbia, žltá modrá columbia, jarabičia vlnitá čierna, jarabičia vlnitá modrá, biela brahmanka, modrá, strieborná, čierna a ďalšie. 

Základná charakteristika brahmanky veľkej

Mohutné, široké a vysoko nesené telo je typickým znakom brahmanky veľkej. Hrebeň má malý, trojradý, hráškovitý bez tŕňa. Je to veľmi silná a mäsitá sliepka. Charakteristická je hlavne nápadne bohatým mäkkým perím a výrazne operenými behákmi (papučami). Sliepky sú veľmi dobré kvočky. Ich priemerná ročná znáška je 120 až 140 vajec so žltohnedou škrupinou. Hmotnosť vajíčka sa pohybuje od 53 g. Sliepky znášajú vajcia i v zime.

Chov brahmanky veľkej

Vychovať tak vysoké a veľké zviera, kde kohút dosahuje v dospelosti hmotnosť až 6,5 kg a viac a sliepka v priemere 4 kg, si vyžaduje veľmi kvalitné kŕmenie, najmä v čase rastu. Plemeno je citlivé na kŕmenie. Na vychovanie kurčiat nepostačuje kŕmna zmes pre kurčatá. Je potrebné pridávať i ostatné minerálne látky vo forme minerálnych doplnkov, kŕmneho vápna, dostatok vlákniny, bielkovín. Ich jedálniček musí byť pestrý, čo je finančne náročnejšie než pri inom druhu sliepok. Ak si chcete odchovávať kuriatka, ku kohútovi stačia dve až tri sliepky. Dospelosť dosahujú vo veku 9 mesiacov.

Skúsenosti s chovom brahmanky veľkej

brahmanka velka 10Nakoľko sú sliepky veľké a ťažké, kurín musí byť pevný. Na jeden štvorcový meter sa odporúča, kvôli ich veľkosti, umiestniť jedného kohúta a dve až tri sliepky. Hniezda na znášanie je vhodné umiestniť buď na podlahe alebo vo výške do 50 cm. Vyžadujú tiež väčší otvor do kurína. Dostatočnú pozornosť treba venovať vnútorným i vonkajším cudzopasníkom a parazitom, ktorí sa radi usádzajú v hustej prachovej podsade. Brahmanky sa ponechávajú v chove päť rokov i viac. Dobre znášajú naše poveternostné podmienky.

Aj keď je chov brahmanky náročný, pohľad na ne je na nezaplatenie.

Autorka textu a fotografií: Soňa Pokorná, SOŇA Brahma Slovakia

ZDIEĽAJTE NÁS