mangalicaMangalica je staré uhorské plemeno. Spoznáte ho podľa hustej kučeravej srsti. Mangalice môžu byť celý rok chované vonku, kde si aj sami nájdu potravu. Keďže majú veľa pohybu, rastú pomalšie a teda zdravšie. Majú kvalitné a chutné mäso a poriadne hrubú slaninu.

Pôvod mangalice

Mangalica pochádza zo Srbska. Maďarská mangalica vznikla v polovici 19. storočia krížením s domácim plemenom z Bakonského lesa, szalonta a tiež s diviakmi. Šľachtené bolo najmä na sadlo. Prasatá sa pásli vonku, živili sa korienkami, bukvicami a žaluďmi a vypásali lúky po hovädzom dobytku. V Maďarsku sa dnes chová ako génová rezerva. Okrem Maďarska, kde ročne odchovajú 60 000 kusov, je rozšírené najmä v Rumunsku. Obľúbené je aj v Rakúsku, Švajčiarsku, Nemecku. U nás sa radí medzi staré plemená zvierat, ktoré majú najmä na južnom Slovensku dlhoročnú tradíciu chovu.

mangalica02Charakteristika plemena mangalica

Mangalica sa vyznačuje hustou kučeravou srsťou. Tá sa mení v závislosti od ročného obdobia. Poznáme tri základné druhy sfarbenia: biele, červené (ryšavé) a čierne s bielym bruchom, tzv. lastovičie sfarbenie.

Mangalica má veľké uši, padajúce dopredu. Samec mangalice dosahuje v kohútiku výšku 85 cm, hmotnosť 350 kg. Samica 75 cm a hmotnosť 300 kg. Dospelosť dosahujú v 11. až 13. mesiaci. Mávajú 4 až 8 prasiatok. Prasnice majú 10 vemienok. Prasiatka sú pruhované, podobne ako prasiatka diviaka.

Vďaka hustej srsti dobre znášajú chlad, ako aj vyššie teploty. Teda môžu byť celoročne vonku. Sú nenáročné na podmienky. V porovnaní s bežnými plemenami ošípaných sú odolnejšie voči chorobám, menej citlivé na stres a pokojnejšie.

Kvalitné mäso a masť z mangalice

Kvalitné mäso, snehobiela slanina alebo chutné klobásky z mangalice sú nielen pohladením pre žalúdok a chuťové poháriky, no nemali by chýbať v žiadnom správne vyváženom jedálničku. Mäso je vyhľadávané pre jeho šťavnatosť. Má vysoký obsah zdravších mastných kyselín a prírodných antioxidantov. Surové mäso má tmavšiu sýto červenú farbu. Je prerastené tukom. Hrúbka slaniny v chrbtovej časti môže dosiahnuť 15 až 25 cm. Sadlo obsahuje veľké množstvo tzv. dobrého cholesterolu. Masť z mangalice je mäkšia a redšia a má nižšiu teplotu topenia.

Tradičné maďarské špeciality, ako uhorská saláma alebo čabajky, sa podľa originálnej receptúry vyrábajú práve z mäsa mangalice. 

ZDIEĽAJTE NÁS