gazdovsky dvor nas sen 07V obci Pusté Úľany rodina Kučerová vybudovala naozaj výnimočný gazdovský dvor. Nazvali ho príznačne, Gazdovský dvor Náš sen. Pred niekoľkými rokmi premenili husto zarastené pozemky na priestranný dvor pre hospodárske zvieratá. Uvidíte ich tam nesmierne veľa druhov. Dnes k ním s radosťou chodí široká verejnosť, no najmä deti.

Kedy vznikla myšlienka vybudovať gazdovský dvor a prečo ste sa do toho pustili?
Pôvodne sme iba hľadali pozemok vhodný na chov zvierat. Nemali sme presne vybranú lokalitu. Hľadali sme väčší pozemok, niekde na okraji dediny alebo polosamote. Aj keď bolo na prvý pohľad vidieť, že nás čaká veľký kus práce, miesto na okraji obce Pusté Úľany sa nám zapáčilo. Vzhľadom na to, že nás chov zvierat veľmi baví, bol náš pôvodný zámer iba chov zvierat pre radosť a pre úžitok. S postupným budovaním sme si však všimli záujem okolia, tak sme si povedali, že možno bude vhodné prispôsobiť dvor aj pre návštevy verejnosti.

Pre koho dnes slúži?
Práve úprimný záujem okolia nás presvedčil, že sprístupnenie dvora bude správna cesta. Najviac zavážili zvedavé pohľady detí. V dnešnej dobe plnej technológií je naozaj veľmi potešujúce vidieť záujem detí o prírodu, zvieratá a ich chov. Náš dvor, okrem dní pre verejnosť, sprístupňujeme aj pre školy, škôlky, materské centrá, návštevy z domovov seniorov. Všetky návštevy v nás zanechávajú milú spomienku a príjemný pocit. Školy môžu u nás stráviť čas napríklad v rámci výučby prírodovedných predmetov.

Čo všetko môžu návštevníci vidieť 

Na našom dvore chováme hlavne domáce hospodárske zvieratá. Tie, čo sa kedysi chovali takmer na každom dvore našich babičiek a dedkov … sliepky, perličky, morky, kozy, kačky, husi, ovce, kravy, kone, prasiatka a králiky. Máme však aj lamy, oslíka, emu hnedých a morské prasiatka. Na dvore sa nachádzajú jazerá pre vodnú hydinu a časť pre hospodárske zvieratá. Pridali sme lavičky na oddych a hojdačky pre deti.

Dá sa popísať, v akom stave boli pozemky, ktoré ste upravili do dnešnej podoby? Čo všetko ste museli urobiť, aby sa z toho stal takýto výnimočný gazdovský dvor?
Pozemky boli kompletne zarastené náletovými drevinami a krovím. Popri ceste boli pohádzané vrecia s odpadkami, mnoho stromov bolo dolámaných ľuďmi, zničených a obrastených (až zadusených) pod veľkou ťarchou divého chmeľu. Takže nás čakalo plno práce s upratovaním, čistením pozemkov a doslova oslobodzovaním stromov od ťažkého nánosu vyššie spomenutého divého chmeľu. Na vzniknutých priestoroch sme následne vysádzali nové stromy a kríky. Pôvodný stav pozemku môžete vidieť na prvých dvoch fotografiách v galérii.

Ktoré zvieratá na gazdovskom dvore sú pre vás najvzácnejšie?
Nemáme vybraných najvzácnejších jedincov. Pre nás sú rovnako dôležité vzácne druhy hydiny, kone, ako aj trojnohý kocúrik Herinko.

Ktoré sú najobľúbenejšie návštevníkmi?
Pre ľudí, čo si prídu oddýchnuť, je to asi upokojujúci pohľad na čľapotajúce sa kačky a husi. Pre detičky sú to zvieratká, ktoré sú zvyknuté na hladkanie a majú dotyky detí doslova radi. Teda kozičky, ovečky, koník, somárik a poníky.
Sme radi, keď je medzi deťmi a mladými vidieť záujem a radosť. Naším cieľom je viesť ich ku kladnému postoju k prírode a zvieratkám. Počas vyhradených dní letných prázdnin ponúkame pre deti a mládež možnosť stráviť medzi zvieratkami celé popoludnie. Veľmi nás teší, že môžeme poskytnúť dospelým priestor na oddych a relax. Radi by sme ukázali, že zvieratá, aj hospodárske, sa dajú chovať s prihliadnutím na ich prirodzené potreby a rešpektovaním ich nárokov na spôsob života.

Za rozhovor ďakujeme pani Kučerovej, www.dvornassen.sk 

ZDIEĽAJTE NÁS