jesresy krava 02Dnes ľudia hľadajú kvalitné produkty a starajú sa o svoje zdravie. Producenti chcú dosiahnuť lepšiu efektivitu a udržateľnosť. Práve jerseyky sú vhodné pre malé ako aj veľké chovy.

Kvalita mlieka od kráv Jersey

Kravy Jersey dávajú veľmi kvalitné mlieko, predurčené na výrobu syrov a masla. V porovnaní s priemerným mliekom má pohár jerseyského mlieka vyššiu nutričnú hodnotu: o 15% až 20% viac bielkovín, 15% až 18% viac vápnika, 10% až 12% viac fosforu a tiež podstatne vyššiu hladinu vitamínu B12. Výrobcovia mliečnych výrobkov z neho dokážu vyrobiť o 25% viac syra a 30% viac masla, v porovnaní s inými mliečnymi plemenami. Pri nižších nákladoch na kilogram výrobku (syra alebo masla) tak môžu dosiahnuť vyššie výnosy. Toto nutrične bohaté mlieko má aj lepšiu chuť. Vďaka veľkému obsahu beta-karoténu je mlieko zafarbené do žlta. Produkcia mlieka kráv Jersey je vzhľadom k ich živej hmotnosti oveľa vyššia než pri ostatných mliečnych plemenách. Jerseyky produkujú v priemere šestnásť krát viac kg mlieka za laktáciu než je ich živá hmotnosť. Priemerná úžitkovosť dosahuje 6000 kg mlieka za laktáciu. Kravy majú dlhý priemerný produkčný život.

Jerseyky sú nenáročné na chov

Ľahko sa prispôsobia rôznym systémom chovu. V porovnaní s inými plemenami majú menej ochorení a zranení, menej problémov s nohami a nižší výskyt klinickej mastitídy. Jersey je veľmi prispôsobivé a odolné plemeno. Dobre odoláva vysokým teplotám, ako aj chladnej klíme.
Jerseyky rýchlejšie dospievajú. Prvé pôrody mávajú už v devätnástich mesiacoch. Vďaka čomu sa môžu začať skôr dojiť. Ľahko sa telia. Teľatá majú pri narodení 25kg.

Charakteristika a pôvod plemena Jersey

jersey kravaJersey pochádza z malého anglického ostrova Jersey v Lamanšskom prielive. Cieľom chovu bolo vyšľachtiť kravy, ktoré by s čo najväčšou efektivitou spracovali trávu na mlieko a mliečne zložky. V 18. storočí bol dovoz akéhokoľvek semena či embryí na ostrov Jersey zakázaný, aby sa kvalita plemena Jersey nedegradovala. Neskôr sa plemeno rozšírilo i do zahraničia. V roku 1850 bolo privezené do USA, v roku 1862 na Nový Zéland. V súčasnosti sa Jersey chová práve na Novom Zélande, USA, Kanade. V Európe sa chová najmä vo Veľkej Británii a v Dánsku.
Pre kravy Jersey je charakteristický menší telový rámec. Výška v kohútiku je 115 až120 cm, hmotnosť 350 až 380 kg. Farba srsti má viacero odtieňov – hnedý, tmavo červený, šedý, niekedy aj čierny. Majú malú, v čele prehnutú hlavu so širokým mulcom, s charakteristickým bielym prúžkom okolo mulca, širokým čelom a vystúpenými nadočnicovými oblúkmi. Končatiny sú pevné, suché, s málo vyvinutým svalstvom.

Zdroj: American Jersey Cattle Association National All-Jersey Inc.

banner kniha Slovensky statok 2

ZDIEĽAJTE NÁS