hodvabnicka 02Toto exotické malé plemeno sliepok je u chovateľov obľúbené najmä z dvoch dôvodov. Kvôli svojmu exotickému vzhľadu. A vďaka tomu, že sliepky sú výborné kvočky.

Pôvod a vlastnosti hodvábničiek

Hodvábničky sú 1000 rokov staré plemeno. Pochádzajú z Číny. Do Európy boli privezené pred stovkami rokov.
hodvabnicky 03Chovajú sa väčšinou ako okrasné plemeno. Sú to malé sliepky s hodvábnym operením. Vážia od 1 kg do 1,6 kg. Sú to veľmi kľudné a prítulné sliepky. Nelietajú a nepotrebujú ani veľký priestor. Preto im stačí aj malý výbeh s nízkym plotom. Hodvábničky sú odolné voči nepriaznivému počasiu. Plemeno existuje v rôznych farebných rázoch, napríklad biela, čierna, krahulcovitá, žltá, perlovo šedá, či modrá. Existuje aj fúzatá forma. Kvôli svojmu opereniu pôsobia sliepky ako zavalité. Majú krátky chvost a nízky postoj. Špecifickým znakom je chochol, ktorý zdobí hlavu oboch pohlaví. Typická štruktúra peria je recesívnym morfologickým znakom. Ak by ste hodvábničku skrížili s jedincom s normálnym vzhľadom peria, získali by ste hodvábničku s normálnym perím.
Okrem peria je typickým znakom aj modrá farba kože, zobáka, behákov a ozdôb hlavy. Beháky sú porastené jemným perím a majú päť prstov. Modrú pigmentáciu má aj mäso.

Hodvábničky sú výborné kvočky

Sliepky ročne znesú 80 až 100 vajec, čo nie je veľa. Sú však výborné kvočky. Kvokajú často a spoľahlivo vysedia a odchovajú svoje, ale aj cudzie mláďatá. Môžete pod ne podložiť vajíčka iných slepačích plemien, kačíc alebo bažantov. Výborné riešenie pre plemená, ktoré málo kvokajú.

ZDIEĽAJTE NÁS