cesanieZdenka Laciková zo Záhoria sa tradičnému spracovaniu vlny začala venovať pred necelým rokom. Najskôr skúšala plstiť suchou technikou a vytvoriť spolu s deťmi v materskej škole, kde pracuje, darčeky – brošne pre mamičky. Teraz vyrába pradená vlny. 

Porozprávali sme sa s ňou o tom, ako sa ovčie rúno mení na priadzu a čo ju k tejto činnosti priviedlo.

Môžete popísať proces spracovania ovčej vlny – od rúna až po hotovú priadzu? Ako dlho jednotlivé kroky trvajú?
Ostrihanú vlnu som dostala. Prebrala som ju od hrubej nečistoty a prala som ju tak, že som ju namáčala vo vode toľkokrát, až kým voda neostala čistá. Sušila sa vonku na slnku. Moje pokusy česať ju boli zdĺhavé. Použila som dosku, v ktorej boli nabité klince a hrebeň na domácich miláčikov, ale napokon som si kúpila bubnovú česačku. Z hotových česancov som priadla na vreteno, ktoré mi vyrobil manžel. Rodičia mi zohnali praslicu a staručký kolovrat. Otec so švagrom ho zreparovali. Pradiem asi vyše mesiaca. Od hrubých nesúmerných pramienkov som sa dostala k úhľadnej vlne. Pletiem aj háčkujem, ale vidím, že pradenie ma teší zo všetkého najviac. Keď som dostala ďalšiu vlnu, zistila som, že česačka môže pekne vyčesať aj vlnu, ktorá nebola predtým ručne očesaná – načuchraná. Pri viacnásobnom česaní, vypadne ešte nečistota – napríklad semienka lopúchov. Mne to celé trvalo deväť mesiacov, ako nosenie dieťaťa. To len preto, lebo chodím do práce a bojujem s časom. Pranie, česanie aj pradenie je rýchle. Skúšala som aj farbenie s farbivami z drogérie, najviac sa mi však páči prírodná farba vlny. Možno skúsim farbiť šupkami z orechov. Po spradení do dvojnitky sa vlna ešte raz operie alebo namočí a nechá sa vyschnúť. Vraj sa tak priadza dobre zafixuje do seba.

Ovčiu vlnu máte z oviec, ktoré sama chováte alebo aj odkupujete vlnu od iných chovateľov?
Chovali sme ovečku a barana. Vlnu som však dostala od kamarátky, ktorá nevedela, ako ju spracovať. Hľadala som informácie na internete. Veľa mi ale po technickej stránke poradil tata, ktorý si pamätal, ako babka priadla ľan a konope. Teraz mi sľúbil vlnu chovateľ, ktorý ma našiel cez internet.

Čo Vás k spracovaniu vlny priviedlo?
Páčil sa mi biblický výrok o „schopnej manželke“. Hovorí: „Natiahla ruky po praslici a rukami sa ujíma vretena.“ (Príslovia 31:10, 19). Zaujala ma skutočnosť, že vlna sa vyhadzuje. Je to krásny materiál. Videla som, že s ňou pracujú v Poľsku, v Anglicku a povedala som si, že to skúsim. Ukazovala som deťom, mojim škôlkárom, ako sa vlna spracováva a veľmi sa im to páčilo. Hovorili, že kolovrat ide, ako keby mal motor. Aj vretienko ich zaujalo, veď ho poznajú od Šípkovej Ruženky. 
Ja som spisovateľka, venujem sa poézii a pri pradení sú ruky zamestnané, ale myseľ je voľná.

Zlatá priadka
S firnovým snehom, plnou hrsťou,
na okno zima zaklope,
so slinou spradú brušká prstov
z praslice vlasy konope.

Pradeno sa mi v rukách krúti,
zlatú niť pridám navyše.
Na dlhý zoznam zabudnutí
si tvoje meno pripíšem.
(Z knihy Koreň v rodnej zemi)

ZDIEĽAJTE NÁS