potravinyZáujem o domáce potraviny je v posledných rokoch vysoký. Dôvodov je viacero. Ľudia hľadajú kvalitné potraviny, pri ktorých poznajú ich pôvod a môžu si byť istí ich bezpečnosťou. Tento faktor zaváži najmä v období rôznych potravinových káuz. Spotrebitelia hľadajú čerstvé potraviny, ktoré neprecestujú pol sveta. Pozerajú na zloženie a ich výživovú hodnotu. Ďalším dôvodom je návrat ku koreňom a tradíciám, ktorý sa v posledných rokoch dostáva do popredia.

Dopyt po slovenských potravinách je vysoký

Dokazuje to aj prieskum spoločnosti Nielsen z mája tohto roka. Ten hovorí, že ak majú slovenskí spotrebitelia na výber porovnateľné slovenské a zahraničné potraviny, jednoznačne siahajú po slovenských výrobkoch. V prieskume to potvrdilo takmer 70 % Slovákov. Domáci pôvod hľadajú najmä pri mäse, mäsových a mliečnych výrobkoch.
Na nákup domácich potravín apeluje aj ministerka MPRV Gabriela Matečná: „Naši výrobcovia dokážu produkovať kvalitné, čerstvé a lokálne produkty, ktoré nemusia cestovať tisícky kilometrov v kamiónoch a dozrievať na palubách lodí. Táto téma stojí za zamyslenie, keď siahame v obchodoch po zahraničných potravinách. Kvalitu predsa máme aj doma. Okrem toho by sme nemali zabúdať, že častokrát to najkvalitnejšie nenájdeme v regáloch supermarketov, ale na farmách, v podnikových predajniach alebo priamo u výrobcov či spracovateľov.ˮ

Kde kúpiť farmárske produkty?

Ďalej by sme sa chceli zamerať na produkty živočíšnej výroby, keďže tento portál sa venuje chovu hospodárskych zvierat. Často sa stretávame s tým, že ľudia nevedia nájsť kontakty na farmárov, od ktorých by takéto produkty mohli kupovať. Pozitívom je, že dopyt naozaj rastie. Kúpou lokálnych farmárskych výrobkov totiž podporujeme aj vytváranie pracovných miest a celkový rozvoj daného regiónu.

domace masoNajlepšie je nájsť malého farmára, chovateľa vo svojom okolí. Napríklad heslo „Nájdi si svojho baču“, ktoré môžete počuť od zástupcov Zväzu chovateľov oviec a kôz, vyzýva, aby sme dodávateľa kvalitných ovčích a kozích produktov hľadali vo svojom okolí. Práve zväzy, ktoré združujú chovateľov hospodárskych zvierat, vám môžu poskytnúť kontakty na farmárov vo vašom okolí.

Prehľad farmárov, ponúkajúcich produkty predávané z dvora, nájdete na webe predajzdvora.sk.

Existuje tiež viacero webových portálov, ktoré sa snažia na jednom mieste zhromaždiť kontakty na lokálne farmy alebo priamo predávajú produkty takýchto farmárov. Príkladom je projekt odfarmara.sk, ktorý má aj svoju mobilnú aplikáciu, ďalej farmamarket.sk, poctivepotraviny.sk, lokapetit.sk a viaceré “bedničkové obchody”. Tento rok by sme chceli aj na našom webe www.chovamedoma.sk spustiť katalóg fariem, chovateľov a chovateľských združení.

Existujú aj dodávateľské reťazce, ktoré predávajú práve lokálne potraviny. Príkladom sú spoločnosť Farmfoods, ktorá má vo väčších mestách niekoľko kamenných a mobilných predajní; Gazdovský trh s predajňami v Banskej Bystrici, Starých horách a Bratislave. Bratislavu lokálnymi potravinami zásobuje sieť predajní Yeme.

Väčší výrobcovia mávajú pri svojich farmách, družstvách podnikové predajne.

Čerstvé domáce produkty kúpite aj na farmárskych trhoch, ktorých sa žiaľ, napríklad v porovnaní so susednou Českou republikou, koná oveľa menej. Ostáva len neustále sledovať, kde a kedy sa konajú.

ZDIEĽAJTE NÁS