V nedeľu 14. júla čaká návštevníkov skanzenu vo Vychylovke štvrtý ročník prezentačnej výstavy našich národných plemien hospodárskych zvierat s bohatým sprievodným programom – Chovateľský deň v skanzene: Deň slovenských plemien.
Podujatie začína o desiatej hodine. Počas celého dňa môžu návštevníci priamo pri objektoch skanzenu vidieť naše národné plemená zvierat, ukážky remeselnej a ľudovo-umeleckej tvorby a folklórne vystúpenia. Podujatie otvorí o desiatej hodine svojím vystúpením populárna heligonkárka Vlasta Mudríková. O 13.tej hodine sa bude konať svätá omša. O 14.tej hodine je pripravený seminár na tému Zachovanie tradičného salašníctva ako kultúrneho a prírodného dedičstva horských regiónov.
Popri výstave bude prebiehať aj súťaž v králičom hope a celoštátne kolo vedomostnej súťaže mladých chovateľov SZCH. Pre detských návštevníkov sú pripravené tvorivé dielne, historický drevený kolotoč a simulátor dojenia, na ktorom si budú budú môcť vyskúšať, ako sa dojí krava. Tento rok sa organizátorom podarilo dotiahnuť aj volský záprah s volkami slovenského strakatého dobytka. Na voze sa budú môcť previezť aj návštevníci.
Vo folklórnom programe okrem Vlasty Mudríkovej vystúpi aj FS Ozvena z Čierneho, FS Svrčinka zo Svrčinovca, Peter Staňo a FS Javorina z Kolačkova.
Cieľom organizátorov je propagovať slovenské plemená zvierat, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho a prírodného dedičstva Slovenska. Po stáročia dotvárali ráz našej krajiny. Za ich existenciou stojí dlhoročná práca chovateľov a šľachtiteľov. Zvieratá sú geneticky prispôsobené našim prírodným podmienkam a nenáročné na chov. Je preto dôležité ich zachovávať a ďalej rozširovať. Prezentáciou našich národných plemien v prostredí pôvodnej dediny je ešte viac zvýraznený ich význam ako geneticky, kultúrne a historicky významného dedičstva. Návštevníci skanzenu na výstave uvidia naše národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok, včely a slovenské plemená psov. Nečakajte však preplnené haly, ani stovky zvierat. Ide o prezentačnú výstavu, nie burzu. “Naším zámerom nie je organizovať veľkú výstavu. Chceme bežným ľuďom predstaviť naše národné plemená, zopár zvierat z každého druhu. Pokiaľ sa podarí, čo najviac plemien,” vysvetľuje František Staňo z OZ Chováme doma.
Zvieratá vystavujú chovatelia a majitelia fariem z regiónu, ale aj vzdialených miest z celého Slovenska, a to za podpory chovateľských organizácií, v ktorých sa združujú.
Program podujatia Chovateľský deň v skanzene: Deň slovenských plemien
10.00 Začiatok výstavy
11.00 Slávnostné otvorenie podujatia
11.30 Folklórne vystúpenia
13.00 Svätá omša
14.00 Seminár: Zachovanie tradičného salašníctva ako kultúrneho a prírodného dedičstva horských regiónov
Podujatie organizuje občianske združenie OZ Chováme doma, v spolupráci so Zväzom chovateľov oviec a kôz na Slovensku, Kysuckým múzeom v Čadci, Žilinským samosprávnym krajom a Regionálnou anténou Národnej siete rozvoja vidieka SR pre Žilinský kraj. Koná sa pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja.
Podujatie finančne podporil Žilinský samosprávny kraj.
Plagát k podujatiu nájdete TU.
OPRAVA: Regionálna anténa Národnej siete rozvoja vidieka SR pre Žilinský kraj podujatie finančne nepodporila ani nebola spoluorganizátorom.