agrofilmPočas piatich dní Agrofilmu sa „urodilo“ spolu 223 projekcií zo 102 prihlásených filmov na premietacích miestach v Nitre, Bratislave, Zvolene, Košiciach, Brezne aj Martine. Problémy, ktoré trápia agrosektor,
inšpirujú dokumentaristov na celom svete. Ich filmy zase a opäť vyprovokovali k diskusiám na univerzitnej a vedeckej pôde.

Medzinárodná odborná porota udelila 14 cien. Autori ocenených filmov si prevezmú ceny v piatok 4.10.2019 na slávnostnom ceremoniáli, ktorý sa začína o 10.00 hod. v sále multikina Mlyny Cinemas v Nitre. Hlavnú cenu festivalu získal austrálsky film Grassroots, ktorý hľadá aj pomocou vedeckých poznatkov riešenia ako zlepšiť stav poľnohospodárskej pôdy nie len v Austrálii. Správne využívanie pôdy, jej obnova a ochrana má pre ľudstvo existenčný význam a musia si to uvedomiť vedci aj poľnohospodári na celom svete. Autor Frank Oly získal od organizátorov za túto snímku aj symbolický finančný príspevok 2000 EUR.

Tomuto ročníku dominovala vo filmoch včela a jej nenahraditeľná úloha pre ľudstvo. Maďarský film Po stopách včiel, slovenský film Krajina s vôňou medu a český dokument Krajina pre včely boli výborne spracované a každý z nich získal ocenenie. Tieto drobné tvory dokážu vďaka vysokému počtu a obrovskej súdržnosti veľké veci, pre človeka také samozrejmé. Moderný človek však ohrozil včelstvo, čím ohrozil samého seba. Maďarský film získal cenu ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Britský dokument V našich rukách priniesol v deviatich príbehoch farmárov každodennú realitu ich boja s transformáciou systému produkcie potravín zdola nahor. Ich spôsob farmárčenia chce vrátiť život pôde, priniesť férovú mzdu farmárom a vrátiť chuť potravinám. Film si odniesol cenu medzinárodnej poroty Agrofilmu.

Kvasenie ako starodávny spôsob úpravy potravín zaujímavo predstavil americký film Kvasený, v ktorom sa divák dozvie ako sa tento proces stále využíva v súčasnom modernom svete. Chutné tradičné pokrmy v rôznych kútoch sveta sú upravované práve fermentovaním. Porota ho ocenila cenou predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Vysoko odborne a filmársky veľmi pútavo spravovali nemeckí autori dokument Fómova hniloba a biela hniloba – dve najvýznamnejšie hubové ochorenia repky, čo ocenila porota a odniesol si cenu rektorky SPU v Nitre. 

Cenu FAO získal tento rok izraelský film Trvalo udržateľný národ. Tento hodinový dokument sleduje troch ľudí, ktorí sa snažia priniesť trvalo udržateľné riešenia pre čoraz smädnejšiu krajinu. Izrael pociťuje nedostatok vody a tak prichádza s riešeniami ako zmeniť súčasný stav vo svete, kde v priemere každý desiaty človek nemá prístup k pitnej vode.

Prehľad všetkých cien je zverejnený na www.agrofilm.sk.

Zdroj: tlačová správa Agrofilmu 2019

ZDIEĽAJTE NÁS