pastierKlub poľnohospodárskych novinárov v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou každý rok vyhlasujú súťaž o „Najkrajší chotár roka“.

Cieľom súťaže je upevniť multifunkčnú úlohu slovenského poľnohospodárstva a prispieť k tvorbe a ochrane životného prostredia na vidieku, pri udržaní intenzity poľnohospodárskej výroby a uplatňovaní politiky rozvoja vidieka.

Do súťaže sa môžu zapojiť všetky fyzické a právnické osoby podnikajúce v poľnohospodárskej prvovýrobe na území Slovenskej republiky. Chotáre, ktoré sa do súťaže prihlásia, hodnotí odborná komisia priamo pri návšteve. Veľkosť obhospodarovanej plochy ani miesto hospodárenia nie je rozhodujúce.

Súťaž o Najkrajší chotár vznikla popri súťaži TOP Agro, ktorá sa minulý rok konala už po 23-krát. V súťaži TOP Agro sa hodnotia podniky podľa exaktných ekonomických údajov.

  • Súťaž o Najkrajší chotár oslávila v minulom roku 18. narodeniny a prináša úplne iný pohľad na poľnohospodárstvo ako cez ekonomické ukazovatele. Komisia si všíma celkový obraz chotára, príbeh ľudí, ktorí za ním stoja, systém riadenia či poriadok na dvore. Zároveň hľadia na to, ako podnik spolupracuje s obcou, ako dbá o životné prostredie, akú pridanú hodnotu prináša, koľko ľudí zamestnáva, prípadne s akými potravinami či inou výrobou sa dokáže pochváliť.

Každý člen komisie je odborníkom na inú problematiku, preto si všíma to „svoje“.

Odborná komisia pridelila v minulom roku titul Najkrajší chotár Gazdovskému dvoru v Branove z okresu Nové Zámky.

Kontaktná osoba pre prihlásenie sa do súťaže:
Soňa Ludvighová, podpredsedníčka Klubu poľnohospodárskych novinárov
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Tel.: 0911 633 944

Autor: Matej Korpáš, Tlačový odbor Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory

ZDIEĽAJTE NÁS