uvedenie knihy Slovensky statokV nedeľu, 3. júla, bola počas 6. ročníka podujatia Chovateľský deň v skanzene: Deň slovenských plemien slávnostne uvedená jedinečná publikácia Slovenský statok.

Publikácia Slovenský statok - Slovenské plemená hospodárskych zvierat na 450 stranách poskytuje komplexný prehľad našich národných plemien hospodársky významných zvierat - koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, hydiny, králikov, holubov a včiel. Dočítate sa v nej o ich histórii, pôvode, procese šľachtenia, nájdete v nej charakteristiku jednotlivých plemien, ako aj informácie o aktuálnom stave chovu. Texty sú doplnené množstvom fotografií. Kniha je pútavým čítaním nielen pre chovateľov, ale aj pre bežného čitateľa. Ponúka veľa historických zaujímavostí. V mnohých kapitolách prináša u nás doposiaľ nepublikované informácie.

kniha slovensky statok 01Knihu do života uviedol Ján Škorňa známa tvár Farmárskej revue (na titulnej fotografii spolu s autorom textov, Michalom Strakom vľavo a Františkom Staňom, autorom projektu vpravo.) Na podujatí sa zúčastnili zástupcovia chovateľských organizácií; predstavitelia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR); odborníci, ktorí sa na príprave knihy podieľali; chovatelia a široká verejnosť. Obsiahla publikácia o slovenských plemenách hospodársky významných zvierat vznikala niekoľko rokov. Myšlienka napísať ju sa zrodila práve počas tretieho ročníka spomínaného podujatia, ktoré je zaradené do kalendára národných výstav MPRV SR. 

Národné plemená hospodárskych zvierat po stáročia dotvárali ráz našej krajiny. Sú geneticky prispôsobené tunajším prírodným podmienkam. Sú nenáročné na chov. Za ich existenciou stojí dlhoročná práca našich predkov, chovateľov a šľachtiteľov. Z genetického hľadiska sú základným kameňom šľachtenia nových plemien. Napriek tomu ich chová pomerne málo chovateľov. 

„Vydanie publikácie je vyvrcholením našej snahy o ich propagáciu a zachovanie. Našim zámerom bolo vytvoriť knihu, ktorá bude poskytovať odborné informácie, avšak čitateľsky zaujímavým štýlom. Veríme, že sa nám to podarilo naplniť a že ňou inšpirujeme nových záujemcov o chov týchto krásnych zvierat. Publikácia je jedinečná nie len na Slovensku, ale aj v európskom priestore, nakoľko doposiaľ nikto tak detailne nepopísal naozaj všetky svoje národné plemená na jednom mieste,“ dopĺňa František Staňo, riaditeľ občianskeho združenia OZ Chováme doma. Autorom textov je MUDr. Michal Straka, CSc. Všetky texty boli recenzované uznávanými odborníkmi v daných oblastiach.

Publikácia získala ocenenie Zlatý kosák.

Knihu Slovenský statok si môžete objednať TU.

Ako dopadol 6. ročník podujatia Deň slovenských plemien

Chovateľský deň v skanzene: Deň slovenských plemien organizuje OZ Chováme doma, spolu s Kysuckým múzeom, Zväzom chovateľov oviec a kôz a ďalšími chovateľskými organizáciami. Toto na Slovensku jedinečné podujatie populárnym spôsobom šíri osvetu o našich národných plemenách hospodárskych zvierat.

den slovenskych plemien 2022Počas uplynulého ročníka dokázali organizátori do skanzenu prilákať opäť mimoriadne veľa návštevníkov. V „konkurencii“ množstva iných podujatí, ktoré sa na Kysuciach a v okolí počas toho víkendu organizovali, to dokazuje, že ľudí táto téma zaujíma. „Sme radi, že do skanzenu prichádzali najmä rodiny s deťmi. Je dôležité k chovateľstvu a poľnohospodárstvu prilákať mladých ľudí. Mrzí ma však, že na poslednú chvíľu nám niekoľko chovateľov zrušilo svoju účasť, či už zo zdravotných alebo iných dôvodov. Na výstave tak chýbali viaceré zvieratá a návštevníci žiaľ videli aj prázdne klietky,“ vysvetľuje F. Staňo. „O to viac si cením tých, ktorí nás každoročne podporujú svojou aktívnou účasťou a pomáhajú tak vytvárať pozitívny obraz agrosektoru,“ dodáva.

Na podujatí mohli návštevníci okrem výstavy vidieť vystúpenie mladej heligonkárky Vanesky Halvoníkovej, vystúpenie folklórnej skupiny Bratia Kubalovci z Radôstky, či kúpiť si produkty lokálnych remeselníkov. Detských návštevníkov organizátori odmenili peknými darčekmi za získané vedomosti o zvieratách v kvíze.

Výstavu finančne podporilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. 

 Foto: Vladimír Liptai

Zoznam partnerov podujatia

Reportáž vo Farmárskej revue z uvedenia publikácie 

 

 

ZDIEĽAJTE NÁS