chovame rozhovor kolembus Krátky rozhovor so spoluautorom projektu webovej stránky www.chovamedoma.sk, Petrom Kolembusom zo spoločnosti CB Media, s.r.o.

Kedy vznikla myšlienka rozbehnúť web zameraný na domáci chov? Čo Vás k tomu inšpirovalo?

Celé to začalo zhruba pred piatimi rokmi, keď som si povedal, že biznisu, počítačov, grafiky a kódovania je už priveľa a je čas sa začať venovať aj sebe. Chovateľstvo je jedným z koníčkov, ku ktorým som mal blízko. Voľného času je stále málo, ale postupne, a to najmä s podporou rodiny, sme postupne zaviedli životaschopné prostredie pre drobnochov.

Ďalšou vecou sú samozrejme ľudia. Nie som dostatočne erudovaný v problematike chovu domácich zvierat. Do takéhoto projektu by sme sa sami nepustili a nájsť v tomto odvetví funkčný biznismodel je ťažké. Preto sme vychádzali z myšlienky realizácie na nadšeneckej báze a v tom sa naše cesty stretli s Františkom Staňom a jeho manželkou Martinou. Tí majú, okrem vynikajúcich chovateľských výsledkov, zvládnutú aj problematiku z oblasti farmárčenia. Keďže máme v portfóliu aj ďalšie online magazíny, ďalej už to išlo samo.

Prečo ste pre spoluprácu oslovili OZ Chováme doma?

Pretože ľudia z OZ Chováme doma sú dostatočne erudovaní a zanietení. A ľudsky a názorovo sme si sadli, to je najdôležitejšie.

Pre koho je tento web určený?

Web je určený najmä pre chovateľov hospodárskych zvierat a drobných farmárov, aj keď okrajovo sa budeme venovať aj iným témam. Ukázať, že chovateľstvo je aj pre moderných a zdravo uvažujúcich ľudí.

Čím sa odlíši od ostatných webových stránok pre chovateľov?

Chceme ponúknuť kvalitný obsah. Mám pocit, že chovateľstvu psíkov a mačičiek sa venuje naozaj veľa webov, ale v problematike chovu hospodárskych zvierat je informácií stále málo. Tiež chceme povzbudiť začínajúcich chovateľov a farmárov, aby sa nebáli začať.

Vy sám ste chovateľom. Čo všetko doma chováte?

Moje chovateľstvo je naozaj len koníček, nie je nijako veľké. Úprimne? Bolo by ešte menšie, keby sa tomu nevenovala rodina, najmä otec, ktorý dovŕšil dôchodcovský vek a pri zvieratách na záhrade môže stráviť omnoho viac času. V zime je chov skromný - teda sliepky a králiky. Spravidla na jar to celé ožíva. Pribudnú kačice, ovce, brojlerová hydina...

Prečo je podľa Vás dôležité propagovať chov hospodárskych zvierat a farmárčenie? Čo je cieľom tohto projektu?

Ak nechceme po sebe zanechať zdevastovanú krajinu, netreba len kritizovať pomery, ale treba začať od seba. Mnoho ľudí nemá dostatok odvahy alebo majú pocit, že to je príliš náročné. Je, ale pri troche snahy sa to dá zvládnuť. Chovamedoma.sk chce byť praktickým pomocníkom pre začínajúcich, ale i skúsených chovateľov. Veríme, že naše rady, tipy a informácie budú dôležitou pomôckou a návštevníci tu nájdu odpovede na svoje otázky, ktoré sa vyskytnú pri chove domácich zvierat.

ZDIEĽAJTE NÁS