sheep 3611292 1280Na Slovensku v súčasnosti neexistujú veľkí priemyselní spracovatelia vlny. Ovce sa musia strihať dvakrát do roka, na jar a na jeseň. Za strihanie jednej ovce farmár zaplatí niekoľko násobne viac ako je cena, za ktorú ju dokáže predať.

Ani na skládku ju nemôže vyhodiť, je totiž nebezpečným odpadom, ktorý by mal končiť v kafilérii. Na uskladnenie vlny sú navyše potrebné veľké priestory, preto sa jej chovatelia snažia zbaviť čo najrýchlejšie. Túto situáciu by mohol vyriešiť podnik na spracovanie ovčej vlny, o ktorom už dávnejšie rokoval Zväz chovateľov oviec a kôz s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Aktuálna informácia o podniku na spracovanie ovčej vlny

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter nedávno informoval, že spolu s podpredsedom BBSK Romanom Malatincom absolvoval rokovania na ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a ministerstve životného prostredia, v súvislosti so zámerom založenia sociálneho podniku na spracovanie ovčej vlny.

„Chceme, aby nám štát v tomto pomohol, pretože ovčia vlna je sortiment, ktorý nie je spracovaný a naši ovčiari s tým majú evidentný problém. Takýto sociálny podnik by mohol vzniknúť v Klenovci, kde je ovčiarska tradícia a kedysi tam bola práčka na vlnu. Chceme ovčej vlne nájsť využitie v stavebnom priemysle, ale aj v oblasti tradičnej kultúry. Preto som absolvoval aj stretnutie na ministerstve kultúry,“ informoval na brífingu Roman Malatinec, zástupca klubu Hlas – sociálna demokracia v Zastupiteľstve BBSK.

Téme spracovania ovčej vlny sme sa dávnejšie venovali v článku Ovčia vlna a jej spracovanie.

ZDIEĽAJTE NÁS