merino ovca vlnaOvčia vlna bola kedysi ceneným produktom. Dnes chovateľom príjem z jej predaja nepokryje ani náklady na strihanie oviec. Farmári vlnu predávajú za veľmi nízke ceny, alebo vymieňajú za iný artikel.

Výrazný pokles cien spôsobila veľmi lacná ovčia vlna dovážaná zo zahraničia. Svoj podiel na tom má aj fakt, že na Slovensku v súčasnosti neexistujú veľkí priemyselní spracovatelia vlny. Cena vlny sa pohybuje okolo 20 centov za kilo. Z jednej ovce sa získajú v priemere tri kilogramy vlny z jednej striže. Zatiaľčo za strihanie jednej ovce farmár zaplatí dva až tri eurá. Vlnu však musí predať, pretože ani na skládku ju nemôže vyhodiť, je totiž nebezpečným odpadom, ktorý by mal končiť v kafilérii. Ovce sa musia strihať dvakrát do roka, na jar a na jeseň. Na uskladnenie vlny sú navyše potrebné veľké priestory, preto sa jej chovatelia snažia zbaviť čo najrýchlejšie.

Ako zúžitkovať menšie množstvá ovčej vlny

vlna 02Odbytiskom pre drobných chovateľov by mohli byť remeselníci. Vďaka svojej kvalite majú hand-made výrobky z ovčej vlny veľa zákazníkov. “In” sú aj kurzy spracovania ovčej vlny. Ľudia sa dnes vracajú k starým remeslám, vrátane tradičného spracovania ovčej vlny. Ako nám v rozhovore potvrdila pani Zdenka Laciková, ktorá vyrába pradená vlny, i ju oslovil chovateľ, ktorý jej ponúkol vlnu. Na výrobu vlnených textílií sa využíva najmä vlna z oviec plemena merino. Pani Laciková však spracováva aj vlnu nášho národného plemena, valaška. Celý rozhovor si prečítajte TU.

Využitie ovčej vlny v stavebníctve

Ovčia vlna sa využíva nielen v textilnom priemysle, ale aj v ako izolácia v stavebníctve. V porovnaní s minerálnou vlnou má množstvo výhod.

  • Obsahuje bielkovinovú zlúčeninu protektin, ktorá neutralizuje zdraviu škodlivé látky (formaldehydy, aldehydy, cigaretový dym).
  • Reguluje difúznu vlhkosť.
  • Pocitovo absorbuje vlhkosť – až do 40% svojej hmotnosti bez straty svojich tepelnoizolačných schopností.
  • Zabraňuje kondenzácii vlhkosti, reguluje vlhkosť vzduchu a vytvára príjemnú klímu v miestnosti.
  • Je biologicky a ekologicky hodnotná a recyklovateľná. Zdroj: deamwool.sk

Aj v tejto oblasti je však problémom, že na Slovensku nie je veľko spracovateľ ovčej vlny.