majstrovstva v strihani oviec 01V sobotu 28.7. sa v Liptovskej Lúžnej konal 14. ročník Medzinárodných majstrovstiev SR v strihaní oviec.

Majstrovstiev v strihaní oviec sa tento rok zúčastnilo 21 strihačov zo Slovenska, Českej republiky a Poľska. Víťazom sa stal Poliak Krisztián Jarosz. Druhé miesto obsadil David Zdrha z Českej republiky. Na treťom sa umiestnil Marek Marko z Valaskej.

Hodnotenie súťaže prebieha podľa medzinárodných pravidiel. Rozhodujúci je nie len čas. Pri strihaní rozhodcovia sledujú napríklad, či súťažiaci neprejde po jednom mieste dvakrát. To by pre neho znamenalo trestný bod. Rozhodcovia následne v ohrade posudzujú na ovciach neostrihanú vlnu, prípadne zástrihy do ovce. Za čo opäť prideľujú trestné body.

Cieľom podujatia je propagovať chov oviec pre širokú verejnosť a poukázať na trojaký úžitok z oviec - mlieko, mäso a vlnu.

Podujatie na salaši v Liptovskej Lúžnej každoročne navštívia stovky ľudí. Okrem samotnej súťaže v strihaní oviec si aj tento rok mohli pozrieť, alebo sa aj priamo zapojiť do súťaže v jedení bryndze a pití žinčice.

Podujatie organizuje Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku v spolupráci so SPDP Lúžňan.

ZDIEĽAJTE NÁS