Ak chcete začať chovať sliepky na znášku vajec, môžete si vybrať čistokrvné nosné plemená alebo nosné hybridy.

chov sliepok na vajcia uvod

Sliepky, ktoré sa využívajú na masovú produkciu vajec vo veľkochovoch, vznikli cieleným šľachtením tak, aby počas prvého roka znášali skoro každý deň jedno vajce. To platí pri stálom tepelnom, svetelnom a kŕmnom režime. Nosné plemená sliepok, o ktorých ďalej píšeme, sa počtom vajec s týmito nosnými hybridmi nedajú porovnávať. Napriek tomu však dokážu počas roka zniesť 200 až 250 vajec. Chovateľa navyše odmenia svojim zovňajškom a sú tak ozdobou gazdovského dvora.

Nosné plemená sliepok a ich vlastnosti

Najvhodnejšie plemená sliepok na znášku sú ľahké plemená, ktoré vážia okolo dvoch kíl. Sú to aktívne sliepky, ktoré si dokážu zaobstarať veľa potravy aj sami, ak na to majú podmienky. Nezaostávajú za nimi ani stredne ťažké a zdrobnelé plemená. Aby ste dosiahli čo najväčšiu znášku, mali by ste každý rok staré sliepky vymeniť za mladé. Tieto plemená majú potlačený pud kvokavosti. Ak chcete mláďatá, musíte násadové vajcia podsadiť pod inú kvočku alebo ich vyliahnuť v liahni.

chov sliepok na vajciaPre ktoré plemeno sliepok sa rozhodnúť?

Všetko záleží na možnostiach ustajnenia či výbehu. Ak máte málo miesta, pokojne vám postačia zdrobnelé plemená. Tie na pomerne malom priestore a pri nízkych kŕmnych nákladoch poskytujú dostatočne množstvo vajíčok pre rodinu. Pre trávnaté výbehy je najlepšie si zadovážiť ľahké plemená, ktoré sú zväčša temperamentné a dobre lietajú. Nič však nebráni tomu, aby to bolo i pokojnejšie stredne veľké plemeno, ktoré je ale náročnejšie na množstvo potravy. Výber je teda veľmi pestrý a taký by mal byť i gazdovský dvor. Nielen pre úžitok, ale aj potešenie oka.

Ktoré plemená sliepok sú najlepšie na vajíčka

Zo zdrobnelých sú to velsumka, oravka, hempšírka. Ľahkým plemenám dominuje leghornka, vlašky, lakenfeldky a minorky. Z ťažších plemien odporúčame australky, hempšírky, amroksky alebo maransky.

Leghornky

Pochádzajú z Talianska. Využívajú sa ako základ pre šľachtenie nosných hybridov. Leghornky sú vynikajúce nosnice, ktoré ročne znesú 200 a viac vajec. Vajcia majú bielu škrupinu. Môžete ich chovať vo voľnom, aj uzavretom výbehu. Vhodnejšie je zvoliť si druh s malým hrebeňom, aby ste im v zime nemuseli hrebene natierať proti omrznutiu tukom.

Minorky

Patria medzi ľahké až stredne ťažké plemená. Vyžadujú si priestranný výbeh. V mrazoch im môže omrznúť hrebeň, preto je vhodnejšie vybrať si minorky s ružicovým hrebeňom. Znášajú do 190 vajec ročne.

Vlašky

Vlašky znesú od 160 do 200 vajec ročne s bielou škrupinou a váhou 55 g. Zdrobnelé vlašky znesú 130 vajec ročne s hmotnosťou 35 g.

Oravky

oravka biela 01Toto naše národné plemeno patrí k stredne ťažkým plemenám s kombinovanou úžitkovosťou. Je vhodné aj do horských a podhorských oblastí. Často sa chová aj v zdrobnelej forme. Znáša 180-200 vajec ročne.

Zdrobnelé velsumky

Tieto sliepky majú veľmi pekne sfarbené perie. Znášajú pomerne veľké vajcia s hmotnosťou okolo 50 gramov s červeno hnedou škrupinou. Sú to aktívne sliepky, preto potrebujú dostatočne veľký výbeh. V malom priestore by sa mohli nudiť a začať si navzájom trhať perie.

Australky

Australky sú stredne ťažké plemeno. Sú to kľudné sliepky. Chovajú sa na mäso aj vajíčka. Veľmi rýchlo rastú a znášať začínajú už v piatich mesiacoch. Patria k najvýkonnejším plemenám v znáške vajec. Môžete ich chovať v otvorenom aj uzavretom výbehu.

Maransky
Pochádzajú z Francúzska. Výnimočné sú farbou škrupiny vajec. Znášajú totiž tmavé hnedo-červené vajíčka. Maransky sú veľmi kľudné plemeno, vhodné do otvoreného aj uzavretého výbehu. Vďaka opereným behákom im neprekáža ani chladné počasie.

Okrem čokoládovo sfarbených vajec môžete mať aj svetlo zelené vajíčka. Ak chováte araukany. Tieto sliepky pochádzajú z južnej Ameriky a výnimočné sú práve farbou škrupiny. Zvláštne sú aj svojím vzhľadom, niektoré nemajú žiadny chvost a pri ušiach majú bokombrady. 

kniha slovensky statok predaj baner kópia

ZDIEĽAJTE NÁS