chovatelsky den v skanzene uvodV nedeľu 16. júla 2017 sa v skanzene Vychylovka Nová Bystrica konal druhý ročník podujatia Chovateľský deň v skanzene - prezentačnej výstavy hospodárskych zvierat slovenských plemien. Na zvieratá sa prišlo pozrieť takmer 3200 návštevníkov. Takú vysokú návštevnosť skanzen doposiaľ nikdy nezaznamenal.

Chovateľský deň v skanzene ponúka možnosť vidieť na jednom mieste naše národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok a psov. „Našim cieľom je propagovať chov slovenských plemien, ktorých je pomerne málo.

Ich chovu sa u nás venuje len malé množstvo chovateľov. Niektorým druhom v nedávnej minulosti dokonca hrozil zánik,“ dodáva František Staňo z OZ Chováme doma. Toto na Slovensku jedinečné podujatie populárnym spôsobom šíri osvetu o hospodárskych zvieratách našich národných plemien. Usporiadatelia tento rok rozšírili podujatie o ukážky remeselnej a ľudovo-umeleckej tvorby. „Chceli sme návštevníkom ukázať, ako sa kedysi žilo. Drevenice, hospodárske zvieratá a remeselníci. To všetko pomáha vytvoriť si obraz o živote našich dedov.“ Práve za existenciou vystavovaných plemien zvierat stoja desiatky rokov šľachtiteľskej práce našich predkov.

  • Zvieratá vo Vychylovke vystavovali chovatelia a majitelia fariem z Kysúc, ale aj vzdialených regiónov Slovenska. Ich účasť podporili chovateľské organizácie, v ktorých sa združujú - Zväz chovateľov koní Slovenska, Zväz chovateľov pinzgauského dobytka, Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku, Základná organizácia SZCH v Žiline a Kysuckom Novom Meste, Klub chovateľov československého vlčiaka a Klub chovateľov slovenských hrubosrstých stavačov. Propagačné materiály o chove včiel zabezpečila organizácia včelárov z Čadce. Zúčastnil sa aj Marans-Club Slovensko, ktorý na spestrenie podujatia vystavoval sliepky marans čierno-strieborného farebného rázu.

Prezentačnú výstavu sprevádzal aj kultúrny program. Chovateľský deň v skanzene slávnostne otvorili vystúpením Vlasty Mudríkovej a Petra Staňa. Nasledoval príhovor Daniela Hrežíka z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. V mene usporiadateľov sa návštevníkom prihovoril František Staňo za občianske združenie OZ Chováme doma a Janka Berešová, riaditeľka skanzenu Vychylovka. Potom vystúpili folklórne skupiny Dolina a Ozvena. Podujatie prilákalo nie len chovateľov, ale najmä rodiny s deťmi. „To, že sa sem prišla pozrieť takmer tisícka detí, nás veľmi teší. Budovať vzťah k zvieratám u detí je veľmi dôležité. Práve oni môžu pokračovať v našej chovateľskej práci,“ dopĺňa František Staňo.

Unikátom podujatia bolo, že sa podarilo na jednom mieste vystaviť všetky slovenské plemená oviec a kôz. Vrátane nedávno uznaného nového plemena slovenská dojná ovca. Jej šľachtenie trvalo 25 rokov.

Naposledy sa výstava oviec na Kysuciach konala v roku 1990. Myšlienku zorganizovať výstavu slovenských plemien mal František Staňo v hlave už dlhšiu dobu. Pred rokom ju pretavil do reality. Pritom pôvodne chcel v skanzene urobiť len výstavu hydiny, chovu ktorej sa venuje už veľa rokov. Ako hovorí, počas príprav prichádzali ďalšie a ďalšie nápady, z ktorých napokon vznikla prezentačná výstava národných plemien hospodárskych zvierat, tak ako ste ju mohli zažiť aj tento rok. Organizátori majú už teraz plány na ten ďalší. „ Na budúcom ročníku by sme chceli prezentovať aj volky plemena slovenský strakatý dobytok. Chceli by sme ukázať, aký veľký náklad dokážu potiahnuť a tiež umožniť návštevníkom previezť sa na voze ťahanom volským záprahom,“ hovorí o plánoch na budúci rok František Staňo. „Volský záprah mal byť atrakciou tohto ročníka. Avšak kvôli okolnostiam, ktoré nedokážeme ovplyvniť, sa voly na výstavu nedostali.“ Sprievodný program o rok bude zameraný na naše tradičné pokrmy. Pomohlo by to vyriešiť aj obmedzené kapacity na stravovanie v skanzene.

Chovateľský deň v skanzene organizovalo občianske združenie OZ Chováme doma, Kysucké múzeum v Čadci a tento rok aj Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku. Podujatie sa konalo pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja.

ZDIEĽAJTE NÁS