dexter hovadzi dobytokMini kravy sú v súčasnosti veľmi obľúbené v domácich chovoch, ako aj na malých farmách. Dôvodom sú zväčša obmedzené priestory na chov, nižšie nároky na objem krmiva, ľahšia manipulácia so zvieratami a pomerne dobré úžitkové vlastnosti.

Dexter je najmenšie európske plemeno hovädzieho dobytka. Je to trpaslíčia verzia írskeho plemena KERRY. 

História plemena dexter

Plemeno dexter pochádza z južného a juhozápadného Írska, kde bolo veľmi obľúbené medzi miestnymi farmármi. Nazývalo sa aj krava chudobných. Najstaršie záznamy o tomto plemene sú z roku 1879. V roku 1880 bola založená plemenná kniha. Do Veľkej Británie sa plemeno dostalo v roku 1882. Dexter je priamym potomkom čiernych kráv Keltov. Vyšľachtené bolo pánom Dexterom. Cieľom bolo vytvoriť malé plemeno kráv s dobrou mäsovou aj mliečnou úžitkovosťou. Na začiatku to bola malá krava s krátkymi končatinami a býk plemena KERRY.

Charakteristika plemena dexter

Dexter je hovädzí dobytok pôvodne s kombinovanou úžitkovosťou. Dnes sa chová najmä kvôli produkcii mäsa. Je to dlhoveké a nenáročné plemeno. Toto miniatúrne plemeno dosahuje v dospelosti polovičnú veľkosť v porovnaní so strednými plemenami a len tretinovú výšku oproti plemenám ako je napríklad holstein. Kravy majú v dospelosti hmotnosť 270 – 350 kg. Výšku 91 až 112 cm. Býky vážia do 500 kg a v dospelosti majú výšku v kohútiku 96 až 121 cm. Má tri farebné varianty. Najčastejšie sa vyskytuje ako čierna. Menej často ako červená a šedo hnedá.
Má široký a hlboký trup a silne osvalenú zadnú časť, hlava je krátka a široká. Väčšina zvierat je rohatá, rohy smerujú hore. Dexter je prirodzene rohaté plemeno, ale od roku 1990 sa začali v populácii vyskytovať aj geneticky bezrohí jedinci. Končatiny sú krátke, u časti zvierat je skrátenie končatín výraznejšie. Rozlišuje sa teda krátkonohý a dlhonohý typ. Výraznejšie skrátenie končatín často býva spôsobené prítomnosťou génu spôsobujúceho chondrodyspláziu, poruchu rastu chrupaviek, ktorá vo svojej heterozygodnej podobe spôsobuje trpasličí rast, čo je s životom nezlučiteľná deformácia teliat. Preto je potrebné predchádzať kombinácii dvoch krátkonohých jedincov.

Chov plemena dexter

Plemeno dexter sa vyznačuje kľudným temperamentom, veľmi ľahkým priebehom telenia a jednoduchým zaobchádzaním. Vzhľadom k svojej hmotnosti má relatívne veľkú plochu paznechtov. Preto je vhodné na spásanie vlhkých a podmáčaných lúk, ktoré nezničí. Je vhodné do všetkých klimatických podmienok a na rôzne druhy pastvín.
Väčšina chovateľov v Európe chová toto plemeno kvôli produkcii mäsa. Kravy majú dobré materské vlastnosti a ľahko sa telia. Dexter je ranné plemeno a môže sa zapúšťať už medzi 15. a 18. mesiacom veku. Zvieratá sú dlhoveké a môžu mať teľatá aj dlhšie ako počas 14 rokov. Teľatá vážia po narodení 15 až 25 kg. Okamžite po narodení sú vitálne. Plemeno je veľmi mliečne a teľatá dosahujú vysoké odstavové hmotnosti. Jatočnú hmotnosť dosahujú veľmi skoro. Jatočné býky sa porážajú vo veku dvoch rokov a jatočná výťažnosť presahuje 56%. Mäso je kvalitné, dobre mramorované, má výbornú chuť. Dojné kravy dosahujú úžitkovosť okolo 3000 – 3500 kg mlieka za laktáciu s tučnosťou okolo 4% a obsahom bielkoviny 3,5 %.

ZDIEĽAJTE NÁS