kraslice 01Niektoré vajíčka pred zdobením nemusíte farbiť, pretože ich zafarbila sama príroda. Rôzne plemená sliepok znášajú vajcia s rôznou farbou škrupiny.

Okrem bielych a svetlo hnedých, ktoré sú najčastejšie, môžete mať aj tmavé hnedo-červené alebo svetlo zelené vajíčka.

Vajíčka ako z čokolády znášajú maransky. Toto plemeno sliepok pochádza z Francúzska. Škrupina vajec je tmavo červená, hnedo-červená až s fialovým nádychom. Samotná škrupina je v podstate bielej farby. Vo vajcovode sa však na ňu nanáša pigmentové farbivo. Toto farbivo zároveň čiastočne zanáša póry v škrupine, čím sa cez škrupinu ťažšie dostávajú prípadné patogénne organizmy, napríklad salmonela. Ďalšou výhodou je, že z takéhoto vajíčka sa odparuje menej vody. Vydrží preto dlhšie čerstvé. kraslice 02

Svetlo zelenú škrupinu majú vajíčka sliepok plemena araukana. Tieto sliepky pochádzajú z južnej Ameriky a výnimočné sú práve farbou vaječnej škrupiny. Tá je sfarbená dozelena, pretože absorbuje cholesterol z vajíčka. Vajcia od araukany tak obsahujú asi o 15 až 20 % menej cholesterolu ako bežné vajcia. Araukany majú pôvod v Južnej Amerike. Ich zovňajšok je exotický, nemajú žiadny chvost a pri ušiach majú bokombrady.

Modrozelené až olivové vajíčka znášajú sliepky plemena Cream Legbar. Toto plemeno má takmer storočnú históriu. Vzniklo účelovým krížením sliepok araukana, leghorn a Barred rock v Anglicku. V porovnaní s vajíčkami od araukany, sú tieto výrazne väčšie.

V súčasnosti sa aj chovatelia na Slovensku venujú cielenému medzi plemennému kríženiu sliepok, ktorých vajíčka majú farebnosť od svetlozeleného cez tyrkysový až po kaki odtieň. Príroda je najlepší maliar.

Prečítajte si aj Sliepky na vajíčka.