Chovatelsky den v skanzene 2022 titulka fb 1V nedeľu, 3. júla, vás v skanzene Vychylovka čaká 6. ročník celodenného podujatia Chovateľský deň v skanzene: Deň slovenských plemien.

Pre návštevníkov skanzenu sme pripravili bohatý program:

  • Od 10.00 hod. prezentačná výstava národných plemien hospodársky významných zvierat. Návštevníci skanzenu uvidia priamo pri objektoch skanzenu naše národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok a psov.
  • 11.30 hod. vystúpenia folklórnych skupín - mladá heligonkárka Vaneska Halvoníková
  • 12.00 hod. slávnostné uvedenie publikácie SLOVENSKÝ STATOK - SLOVENSKÉ PLEMENÁ HOSPODÁRSKYCH ZVIERAT. Knihu uvedie moderátor Farmárskej revue, Ján Škorňa.
  • 13.00 hod. svätá omša
  • 14.00 hod. vystúpenie folklórnej skupiny Bratia Kubalovci z Radôstky
    Počas celého dňa si môžete pozrieť prácu remeselníkov, či kúpiť ich produkty.
    Pre detských návštevníkov je pripravený kvíz, na konci ktorého ich čaká odmena.

Podujatie je určené pre chovateľov, gazdov, farmárov, milovníkov zvierat, ale aj kohokoľvek, kto by rád videl zvieratá v skanzene, folklórne vystúpenia, remeselníkov a prežil pekný deň.
Po dvoch rokoch, kedy nám pandemická situácia nepriala, môžeme opäť zorganizovať podujatie v plnom rozsahu naživo.

Cieľom podujatia je propagovať slovenské plemená zvierat, ktorých je pomerne málo. Ich chovu sa u nás venuje len malé množstvo chovateľov. Niektorým druhom v nedávnej minulosti dokonca hrozil zánik. Toto na Slovensku jedinečné podujatie populárnym spôsobom šíri osvetu o našich národných plemenách hospodárskych zvierat.

Slávnostné uvedenie publikácie SLOVENSKÝ STATOK - SLOVENSKÉ PLEMENÁ HOSPODÁRSKYCH ZVIERAT.

Počas výstavy bude verejnosti slávnostne predstavená kniha Slovenský statok. Uvádzať ju bude moderátor relácie Farmárska revue, Ján Škorňa. Publikácia na 450 stranách poskytuje komplexný prehľad našich národných plemien hospodársky významných zvierat - koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, hydiny, králikov, holubov a včiel. Dočítate sa v nej o ich histórii, pôvode, procese šľachtenia, nájdete v nej charakteristiku jednotlivých plemien, ako aj informácie o aktuálnom stave chovu. Texty sú doplnené množstvom fotografií. Kniha je pútavým čítaním nielen pre chovateľov, ale aj pre bežného čitateľa. Ponúka veľa historických zaujímavostí. V mnohých kapitolách prináša u nás doposiaľ nepublikované informácie.
Knihu si môžete na mieste aj zakúpiť.

Podujatie organizuje občianske združenie OZ Chováme doma spolu s Kysuckým múzeom, Zväzom chovateľov oviec a kôz a ďalšími chovateľskými organizáciami.

Kvíz pre detských návštevníkov
Pre detských návštevníkov máme pripravený kvíz. Papier s kvízom dostanú pri vstupe do skanzenu. Odpovede na otázky zistia len, ak navštívia všetky vystavované zvieratá v skanzene. Vyplnený kvíz potom odovzdajú v stánku OZ Chováme doma, pri hlavnom pódiu, a môžu si vybrať svoju odmenu. Ak ešte nevedie čítať alebo písať, pomôžu im s tým rodičia.

Viacerí sa pýtate, či sa na výstave budú dať zvieratá aj kúpiť.
Výstava je prezentačná, nie predajná. Ale pri zvieratách budú počas celého dňa ich majitelia. V prípade záujmu sa s nimi môžete dohodnúť na predaji po výstave. Aby si aj ostatní návštevníci mali čo pozrieť a neostali iba prázdne voliéry.

Krátka videoupútavka o našich národných plemenách

ZDIEĽAJTE NÁS