biela kratkosrsta koza Abel Plus PodysokaNa Slovensku máme dve národné plemená kôz – hnedú krátkosrstú a bielu krátkosrstú kozu. Sú to mliekové plemená, vhodné na chov v podhorských a horských oblastiach.

Biela krátkosrstá koza

Bola vyšľachtená v prvej polovici 20. storočia prevodným krížením pôvodných miestnych rázov s dovážanými capmi sánskeho plemena zo Švajčiarska a Nemecka. Kozy sú stredného až väčšieho telesného rámca, harmonickej stavby tela, dobrej konštitúcie, s primerane širokým a hlbokým hrudníkom. Končatiny majú silné s pevnými kĺbmi a dobre chodivé. Hlava je pomerne dlhá a široká v čelnej časti. Dominantnou vlastnosťou je bezrohosť. Do roku 1992 sa robila prísna selekcia na bezrohosť u oboch pohlaví. V súčasnosti sa do chovu zaraďujú rohatí i bezrohí jedinci. Srsť je biela, krátka, bez pigmentácie, krk pomerne dlhý a úzky.

Úžitkové vlastnosti bielej krátkosrstej kozy

Má úmerne veľkú mliečnu žľazu, struky sú stredne dlhé. Využíva sa ručné aj strojové dojenie. Plemeno je vhodné pre individuálny i stádový chov. Kozy sú ranné, odolné, vysoko plodné, s dobrou schopnosťou zhodnocovať krmivo. Sú nenáročné na ošetrovanie. U bezrohých capov treba počítať s menším výskytom kryptorchizmu. Objem mäsa kozliat vo výkrme možno zlepšiť úžitkovým krížením s búrskym plemenom. Živá hmotnosť kôz je 50 - 60 kg, capov 80 - 90 kg. Výška v kohútiku u kôz je 70 - 80 cm, u capov 75 - 85 cm. Priemerná produkcia mlieka je 400 – 700 litrov za laktáciu, s obsahom tuku 3,2 – 3,5% a bielkovín 2,6 – 3,0%. Plodnosť sa pohybuje od 150 – 200%, v závislosti od chovateľských podmienok.

 

Hnedá krátkosrstá koza

HKK 0Toto plemeno bolo vyšľachtené prevodným krížením pôvodných strakatých a hnedých kôz s dovezenými capmi harckého plemena z Nemecka. Najskôr sa chovala ako bezrohá, dnes je rohatosť u oboch pohlaví povolená. Je stredného telesného rámca, pevnej kostry s priemerným osvalením. Hlava je dlhá a pomerne úzka, krk primerane dlhý, chrbát rovný, ktorý prechádza do zrazenejšieho zadku, končatiny silné. Základné zafarbenie je hnedé s pruhom sýtej farby po celej dĺžke chrbta až ku koncu chvosta. Existujú aj odtiene červenohnedá, škoricovohnedá a tmavohnedá. Čierny trojuholník za ušami je charakteristickým znakom plemena. Mulec, vnútro uší, brucho, holeň a paznechty sú čierne, srsť je krátka.

Úžitkové vlastnosti hnedej krátkosrstej kozy

Mliečna žľaza je úmerne veľká, struky sú stredne dlhé. Strojové dojenie je možné. Plemeno je odolné, ranné, vhodné na individuálny aj stádový chov. Kozy sú prispôsobené najmä pastevnému chovu a vyšším polohám. Majú dobrú schopnosť pre zhodnotenie širokého spektra krmív. Plemeno má dobré materské vlastnosti a je vhodné na kríženie s mäsovým búrskym plemenom za účelom zlepšenia jatočných hodnôt kozliat vo výkrme. Živá hmotnosť kôz je 50 - 55 kg, capov 70 - 85 kg. Výška v kohútiku u kôz je 65 - 75 cm, u capov 70 - 80 cm. Priemerná produkcia mlieka je 800 - 900 kg mlieka, s obsahom tuku 3,6 % a bielkovín 2,7 %. Plodnosť je 170 -190 %. Živá hmotnosť kozliat v sedemdesiatich dňoch veku je 15 kg, denný prírastok v odchove a výkrme je 170-190 g. (Zdroj: Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku)

Kozie mlieko a mäso

Chov kôz má na Slovensku bohatú tradíciu. Napriek tomu je v súčasnosti len okrajovým odvetvím živočíšnej výroby. Pritom kozie mlieko a mäso sú v celosvetovom meradle veľmi cenené. Kozie mlieko je ľahko stráviteľné a má nízky obsah mliečneho cukru – laktózy. Je preto vhodné pre ľudí trpiacich problémami s trávením kravského mlieka. Obsahuje veľa vápnika, horčík, sodík, draslík, fosfor, meď, zinok, mangán, chróm, kobalt, titán Tiež vitamíny A, C, D, E, vitamíny skupiny B a kyselinu listovú. Má nízky obsah cholesterolu. Odporúča sa konzumovať, ak potrebujete upraviť vysokú hladinu cholesterolu. Kozie mlieko ďalej znižuje zahlienenie organizmu, redukuje reumatické bolesti, pozitívne pôsobí na nervovú sústavu. Je vhodné pre alergikov, pre ľudí s poruchami dýchacieho ústrojenstva, s poruchami trávenia a vylučovania, problémami s pečeňou a pankreasom. Liečivo pôsobí aj na pokožku. Obsahuje veľa vitamínu A, ktorý zlepšuje stav pleti, bojuje proti akné, ekzémom a prispieva k pružnosti kože.
Kozie mäso je jemné, vláknité, šťavnaté a krehké. Je veľmi výživné. Obsahuje nízke percento tuku, preto je odporúčané najmä odborníkmi na zdravú výživu. 

O našich národných plemenách kôz sa dočítate aj v jedinečnej publikácii SLOVENSKÝ STATOK, ktorú si môžete objednať TU.

ZDIEĽAJTE NÁS