kralik zajaciTáto liečivá rastlina je dobrá nielen pre človeka, ale aj zvieratá. Bežne sa podáva hydine, ako aj mladým králikom.

Pridávaním žihľavy do kŕmnej dávky poskytujete králikom bielkoviny, ktorých príjem je potrebný pre tvorbu svalovej hmoty. Preto je vhodná najmä pre mäsové plemená králikov. Okrem toho obsahuje vitamín C a má antibakteriálne vlastnosti. Žihľavu sa odporúča podávať aj samiciam, ktoré majú mladé králiky. Stimuluje totiž laktáciu.

Ako podávať žihľavu králikom?

Žihľavu môžete dávať králikom už od veku troch týždňov. Žihľava sa podáva čerstvá alebo sušená. Čerstvá však nikdy nemôže byť mokrá. Spôsobila by im nadúvanie. Najlepšia je pred začiatkom kvitnutia. Zbierajú sa mladé listy a vňať, najlepšie popoludní, a nechajú sa preschnúť. Zbierajte ju len na slnečných a čistých miestach. Pozor, priveľa žihľavy môže aj uškodiť. Odporúča sa podávať ju maximálne trikrát týždenne.

Ako podávať králikom čerstvú žihľavu

Žzihlava02ihľavu posekajte a zamiešajte do kŕmnej dávky, napríklad do uvarených zemiakov. Aby nepŕhlila, môžete ju prípadne umyť pod tečúcou vodou a potom zaliať horúcou vodou. Žihľavu potom nechajte vyschnúť, nakrájajte a zamiešajte do sena alebo s inými bylinami.

Ako podávať králikom sušenú žihľavu

Žihľavu si môžete uskladniť aj na zimné kŕmenie, teda nasušiť. Žihľavu sušte na tienistom a vzdušnom mieste. Napríklad vo zväzkoch zavesených pod strechou. Králikom ju potom rozdrvte a pridajte do kŕmnej dávky počas zimy a jari, kým začne žihľava opäť rásť. 

ZDIEĽAJTE NÁS