kuriatkaNa začiatku všetkého sú kvalitné násadové vajcia, z ktorých sa vyliahnu životaschopné kuriatka. Na liahnutie sa nehodí akékoľvek vajce.

Násadové vajcia

Vyberáme také, ktoré zniesli zdravé nosnice. Samozrejme, musia byť oplodnené. Vajcia by mali mať štandardnú veľkosť, hmotnosť, tvar a sfarbenie škrupiny, zodpovedajúce danému plemenu. Nemali by teda byť príliš veľké, nemôžu mať praskliny alebo zvláštny povrch.

Pri zbieraní násadových vajec odporúčame zaznačiť si na nich ceruzkou dátum, kedy bolo vajce znesené, prípadne, od ktorej nosnice. Násadové vajcia sa skladujú maximálne 14 dní pri teplote 10-13°C pri relatívnej vlhkosti vzduchu okolo 60%. Dlhšia doba a nevhodné podmienky skladovania znižujú liahnivosť. Násadové vajcia by mali byť uložené vo zvislej alebo ležatej polohe. Je dobré ich otáčať, aby žĺtok neklesol na jeden koniec a teda, aby sa zárodočný terčík neprilepil na vnútro vajca.

Takto pripravené násadové vajcia buď podložíte pod dobrú kvočku alebo vložíte do liahne. Na trhu je šitroký výber liahní. Od manuálnych, kde vajíčka musíte otáčať, až po plne automatické.

kuriatka 02Vajíčka v liahni sa kontrolujú presvietením medzi siedmym a deviatym dňom, na šestnásty a devätnásty deň. Presvecujú sa v tme. Ak je vajíčko oplodnené, uvidíte červené cievky v tvare pavúka, neskôr aj tlčúce srdiečko. Ak je vajíčko svetlé, nebolo oplodnené a môžete ho z liahne vyhodiť. Ak vidíte len tmavú škvrnu, zárodok odumrel. Ak je v tomto období vajíčko puknuté, z liahne ho vyhoďte.

Ak nemáte presvecovačku, môžete si jednoducho vyrobiť vlastnú. Stačí rúrka z toaletného papiera, do ktorej zdola svietite silným svetlom baterky alebo mobilného telefónu a na vrch rúrky položíte vajce.

Odchov kuriatok

Po vyliahnutí kuriatka nevedia regulovať svoju telesnú teplotu, preto im musíme zabezpečiť vhodnú teplotu odchovných priestorov. Používajú sa an to infralampy, infražiariče, keramické lampy alebo veľká žiarovka.

Odchov kuriat s kvočkou má svoje plusy i mínusy. Kvočka ochráni kuriatka pred nebezpečenstvom a dravcami, naučí ich orientovať sa v prostredí, pri výbere potravy a poskytne im teplo. Postará sa o 15 až 20 kuriat. Najväčšou výhodou je, že sa prirodzeným spôsobom dostanú do kontaktu s patogénnymi organizmami, ako sú napríklad kokcídie a nemusíme vakcinovať. Na druhej strane, kvočka nekvoká vtedy, kedy si to naplánuje chovateľ. Ako kvočky sú vhodné stredne ťažké plemená sliepok. Napríklad amroksky, hempšírky, ale aj malé superkvočky hodvábničky alebo milflérky.
Ak chcete pridať pod kvočku kuriatka, ktoré same nevysedela, prečítajte si naše odporúčania v poradni.
Pri odchove s kvočkou, môžu ísť kuriatka do výbehu, keď teplota vonkajšieho prostredia vystúpi nad 18°C a kuriatka majú viac ako dva týždne. Pri odchove bez kvočky môžu ísť von, až keď majú minimálne štyri týždne. Ak sa ochladí alebo zhorší počasie, umožníme im návrat do odchovne.

Kŕmenie kuriat

Na trhu sú dostupné kompletné kŕmne zmesi od prvých dní až do dospelosti, s komplexom vitamínov a liečiv. So sójou, aj bez sóje. Zloženie je rôzne, v závislosti od výrobcu. Kŕmnu zmes si však môžete pripraviť aj sami.
kuriatka 03Kuriatka majú po vyliahnutí určitú zásobu výživných látok zo žĺtkového vaku. Toto im vystačí, kým sa naučia prijímať a tráviť potravu, približne počas prvých troch dní. Kuriatka už od prvých dní intuitívne zobkajú, dávame im preto kukuričný šrot, ktorý je ľahko stráviteľný. Do napájačky je dobre dať im čierny čaj, minimálne počas prvých 14 dní. Vždy musí byť čerstvý.

Po troch dňoch im predkladáme aj natvrdo uvarené vajíčko a tvaroh. Neskôr pridáme aj kyslé mlieko (zakysanku), nadrobno posekanú žihľavu, púpavové listy. Je dobré, aby mali aj prístup k drobným kamienkom alebo piesku, potrebnému pre vytvorenie gastrolitov pre zlepšenie trávenia. Postačí jemný piesok alebo holubársky grit. Krmivo im dávame radšej viackrát denne v menších množstvách, aby všetko skonzumovali a nešpinili si do neho.

Od 14. dňa im môžeme dávať kŕmnu zmes zloženú z priblizne 60 percent kukuričného, 20 percent pšeničného, 10 percent jačmenného a 10 percent ovseného šrotu. Doplnené vitamínmi, prípadne inými zrninami, ako slnečnica, hrach, nahý ovos alebo proso. Takéto pestré zloženie majú základné holubárske zmesi.

Od štyroch týždňov pripravovanú kŕmnu zmes podávame nahrubo našrotovanú. V tomto veku už môžu ísť do výbehu, kde si nájdu doplnky vitamínov, minerálnych látok a živín. Po šiestich týždňoch môžu dostávať aj trochu celých zŕn a zahustené zostatky z kuchyne. Dôležité je, aby mali stále dostatok čistej vody a gritu.

Vo veku 6 až 8 týždňov im dávame rovnaké krmivo, ako dospelým sliepkam. Keďže v tomto období rýchlo rastú, podávame im aj drvené kosti, prípadne uvarené a mleté bravčové kože. Najdôležitejšie je, aby krmivo nebolo nikdy plesnivé, zatuchnuté, znehodnotené.

Ak dáme sliepkam v období rastu dostatočné množstvo kvalitného krmiva, odzrkadlí sa nám to na ich budúcej znáške.

Ktoré plemená sliepok sú najlepšie nosnice, dočítate sa v tomto článku.

ZDIEĽAJTE NÁS