VapenkaVápenku chovatelia pozorujú väčšinou u starších sliepok. Prejavuje sa bielym povlakom, zhrubnutou bielou kožou, chrastami a šupinami na behákoch. Postihnúť môže aj iné neoperené časti tela.

Príčina a príznaky vápenky u hydiny

Vápenku spôsobujú roztoče, ktorým sa darí najmä vo vlhkom prostredí. Roztoče žijú pod kožou behákov, živia sa epidermou, vylučujú dráždivú látku, ktorá spôsobuje šupinatenie kože. Šíria sa priamym kontaktom hydiny a tiež zdieľaním bidiel. Prítomnosť parazitov hydinu dráždi a svrbí. Vzniknuté chrasty a šupiny môžu spôsobiť deformáciu behákov. Do medzier medzi chrastami sa dostávajú nečistoty a často aj bakteriálna infekcia. Sliepky môžu krívať, chudnúť, zníži sa ich znáška.

Choroba sa prejavuje postupne, prebieha pomaly. Preto si ju chovatelia často všimnú až v pokročilom štádiu u starších jedincov.

Ako liečiť vápenku?

Beháky sliepkam natrite olejom, kým stvrdnuté časti nezmäknú. Ak je potrebné, natieranie olejom opakujte. Po zmäknutí chrasty a šupiny mechanicky očistite a kožu ošetrite vhodným prípravkom, ktorý zakúpite u veterinára.

Dôležité je vyčistiť celý kurín a ošetriť ho prípravkom proti parazitom. Pripomíname, že roztočom sa darí vo vlhkom prostredí, preto kurín musí byť čistý a suchý a vo výbehu by sliepky nemali mať neustále blato.

Foto: Poradňa Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

ZDIEĽAJTE NÁS