cmelikKlieštikovec kurí alebo čmelík je veľmi nepríjemný vonkajší parazit hrabavej hydiny. Je to drobný pol milimetrový roztoč, ktorý sa živí krvou hostiteľa. Nenapadá len hydinu, ale aj iné operence.

Je to nočný živočích. Najlepšie sa mu darí v medzerách medzi doskami drevených kurínov, v trhlinách, kde cez deň spí. Dokáže prežiť i jeden rok bez potravy. Rozmnožuje sa veľmi rýchlo.
Spôsobuje zníženie znášky, oslabenie organizmu, nervozitu. Pri mladých kuriatkach i uhynutie. Sliepky môže nakaziť i ďalšími chorobami.

Do chovu sa zanesú od voľne žijúcich vtákov, alebo aj od hlodavcov. Môžete ich priniesť aj vy sami, ak ste sa predtým pohybovali v nakazenom chove.

Zbaviť sa čmelíkov nie je ľahké, ale dá sa to. Kurín vyčistite, najúčinnejšie je steny kurína vypáliť. Čmelík totiž neprežije teplotu vyššiu ako 45 stupňov. Použiť môžete aj vriacu vodu. Čistý kurín potom vybieľte vápnom. Účinné sú komerčné prípravky na báze prírodného kremičitého prášku, ktorý narušuje jeho povrchovú vrstvu a on následne hynie na dehydratáciu. Môžete siahnuť aj po insekticidných prípravkoch. Čmelík sa však rýchlo stáva na väčšinu z nich rezistentným.

Môže sa stať, že po týždni sa v kuríne znova objaví nová generácia čmelíkov. Vtedy ostáva len túto procedúru zopakovať.

Vo všeobecnosti je dôležité, ako i pri ostatných vonkajších parazitoch, udržiavať kurín čistý, aby ste tomu predišli.

boj proti cmelikom 2

ZDIEĽAJTE NÁS