jahnaMáme tu obdobie kotenia oviec, ktoré je takpovediac zimnou žatvou chovateľa. Farma v tomto čase ožíva veselým bľakotom jahniat, ktorý sa šíri z každého rohu maštale. Pre všetkých chovateľov je to radostné, ale i náročné obdobie, kedy je potrebné správne zvládnuť odchov jahniat.

Každý chovateľ oviec má svoj vlastný osvedčený spôsob odchovu jahniat, podľa toho, či chová mliekové alebo mäsové plemená oviec. Na odchov nadväzuje buď tradičný, skorý alebo veľmi skorý odstav jahniat.

Ako odchovávajú jahňatá na farme vo Veľkých Teriakovciach patriacej spoločnosti Keľo a synovia s.r.o.

Na farme chováme 200 ks bahníc mäsového plemena berrichon du cher, 200 ks bahníc plemena ile de france, ktoré sa kotia sezónne v apríli a 210 ks bahníc mliekového plemena lacaune. Toto stádo lacaunskych bahníc sme si rozdelili na dve stáda. Máme naplánované sezónne a mimosezónne kotenie oviec a postupne chceme navyšovať stavy tohto plemena. Prvú skupinu bahníc sme pripustili v máji, pričom nám ostalo kotných 70 ks bahníc, ktoré sa začali kotiť začiatkom novembra. Druhá polovica stáda sa pripustila v auguste.

Boxové ustajneie po okoteníBoxové ustajnenie po okoteníJahňatá narodené v novembri sú hneď po narodení umiestnené do individuálneho boxu spolu s matkou, kde sú 3 až 5 dní, podľa potreby. Následne sa presúvajú bahnice s jahňatami do skupinového koterca (približne 40-50 ks), kde zotrvajú jeden mesiac. Jahňatám sa od tretieho až piateho dňa v škôlke podáva kompletná granulovaná kŕmna zmes pre jahňatá ČOJ 93-0 od spoločnosti Trouw Nutrition Slovakia s.r.o. Granule sú v priemernej veľkosti 3 mm, čo je pre jahňatá optimálna veľkosť a podáva sa ad libidum od 3 do 120 dní. Ku granulám je pridávaná sušená mliečna náhrada s 50 % obsahom sušeného odstredeného mlieka. Jahňatá majú neobmedzený prístup k čerstvej vode a kvalitnému lúčnemu a lucernovému senu.

Skupinové ustajnenie odstavených jahniat 1.mesiac po narodeníSkupinové ustajnenie odstavených jahniat prvý mesiac po narodeníPo prvom mesiaci sa jahňatá odstavia od matiek a presunú do spoločného koterca. Veľkosť skupiny ostáva zachovaná, ako aj ich kŕmna dávka. Ako prídavok dostávajú do samostatného žľabu kukuričnú siláž. Bahnice sa prvý mesiac po okotení začnú dojiť a mlieko sa dodáva do mliekarne raz za tri dni. Cena zimného ovčieho mlieka je priaznivá, takže skorý odstav jahniat od bahníc nám prináša patričný finančný zisk. To, že sa jahňatá odstavia vo veku 30 dní, nemá na ich prírastky a kondíciu žiaden negatívny dopad, práve naopak, jahňatá sú čulé a dobre rastú. Takto sú jahňatá ustajnené do veku troch až štyroch mesiacov. Po ukončení spoločného odchovu sa jahničky oddelia a presunú sa do stavov jariek a baránky idú na bitúnok. Dôležitú úlohu pri tomto spôsobe odchovu jahniat zohráva výživa, a to kvalitná kŕmna zmes pre jahňatá a kvalitné objemové krmivá (lúčne a lucernové seno, siláž alebo senáž) a v neposlednom rade dobrá práca ošetrovateľov.

Spokojný chovateľSpokojný chovateľNo na to, aby jahňatá začali čím skôr prijímať objemové krmivá, je potrebné tráviaci trakt jahniat navyknúť na trávenie vlákniny. Nám sa to podarilo dosiahnuť skrmovaním kvalitnej granulovanej kompletnej kŕmnej zmesi pre jahňatá ČOJ 93-0. Táto ČOJ 93-0 od spoločnosť Trouw Nutrition Slovakia s.r.o. svojím optimálnym zložením má na to všetky potrebné predpoklady. Má vysoký obsah vlákniny, ktorý je zastúpený hlavne lucernovou múčkou a má optimálny obsah živín a energie. Obsahuje minimálne množstvo pšenice, ktorá pôsobí na bachor jahniat acidózne. Vláknina naopak pôsobí priaznivo na vývoj papíl a sliznice v bachore a celého tráviaceho traktu. Granulovaná ČOJ má výhodu v tom, že sa s ňou ľahšie manipuluje. Nepráši sa z nej ako pri klasickej sypkej ČOJ, čím predchádzame respiračným problémom u jahniat.

Už pri prvom pohľade na skupinu odstavených jahniat bolo vidieť, že sú hmotnostne vyrovnané, v dobrej kondícii. Ak si porovnáme spotrebu klasickej ČOJ-ky a tejto granulovanej ČOJ, tak v rovnako veľkej skupine jahniat počas celého odchovu, sme dosiahli o jednu tretinu nižšiu spotrebu ČOJ 93-0, čo sa nám priaznivo odzrkadlilo v celkových nákladoch na odchov jahniat.

Článok poskytol Zväz chovateľov oviec a kôz.

Autor: Ing. Jozef Novotný, Trouw Nutrition Slovakia s.r.o.

ZDIEĽAJTE NÁS