sliepka hydina

Čo všetko je potrebné pripraviť pre sliepky, morky, či perličky pred príchodom zimy a počas nej?

 

1. Vyčistite kurín. Kurín je potrebné pred zimou dôkladne vyčistiť. Ideálne aj vybieliť ho vápnom.

2. Počas silných mrazov a veľkej snehovej pokrývky ostanú sliepky v kuríne. Preto by kurín mal byť dostatočne priestranný.

3. V kuríne nesmie byť vlhko. Hydine mráz nevadí, ale vlhko a prievan áno. Počas zimy pravidelne vymieňajte podstielku. Najlepšia je slama. Piliny nie sú vhodné, drží sa v nich vlhkosť.

4. V kuríne zabezpečte dostatok svetla. Ideálne je, ak je na kuríne veľké zasklené okno orientované na juh alebo juhovýchod. Nosniciam môžete na jednu až dve hodiny prisvietiť. Predĺžite im tak denné svetlo a podporíte znášku. Pomôcť si môžete časovým spínačom. Lepšie ako večer je prisvietiť im ráno, ešte pred brieždením. Ak by ste im predĺžili svetlo večer, po vypnutí svetla ostanú sliepky v tme pod bydlom. Alebo môžete nad nádobu na kŕmenie umiestniť troj-wattovú nízko energetickú žiarovku na celodenné svietenie.

5. Hydinu pred zimou odčervujte. Keďže sa v zime budú sliepky častejšie zdržiavať v uzavretom priestore, mali by ste ich zbaviť vonkajších aj vnútorných parazitov. Jedince, ktoré si nechávate cez zimu, musia byť zdravé.

6. Zvieratám zabezpečte čerstvú vodu. Aby voda nezamrzla, môžete si kúpiť vyhrievané napájačky.

7. Krmivo nesmie byť zamrznuté ani namrznuté. Preto im dávajte iba suché krmivo.

8. Do krmiva pridajte vitamíny a minerály. Môžete im podávať jablká, kŕmnu repu, mrkvu alebo cibuľu.

9. Ak máte skleník, pustite sliepky cez deň do skleníka. Nájdu si tam potravu a zároveň sa vyhrejú.

10. V kuríne vytvorte pre hydinu miesto na popolenie.

ZDIEĽAJTE NÁS