sliepkaPredtým, ako doveziete sliepky domov, pripravte im vodu a vhodnú podstielku do kurína.

Na prepravu je vhodné používať prepravný kôš alebo debnu, určenú na tento účel. Použiť môžete aj kartónovú krabicu s dostatočným množstvom vetracích otvorov. Krabica by nemala byť oveľa väčšia ako sliepka, aby ju pri preprave v krabici nepohadzovalo zo strany na stranu. Krabicu je dobré vystlať slamou alebo senom. Najlepšie je v krabici prepravovať sliepky po jednej. Ak ich prevážate v lete, nenechávajte ich na priamom slnku a ak je potrebné, počas cesty si urobte prestávku a dajte sliepkam trochu vlažnej vody.

Aklimatizácia nových sliepok

sliepky kurinPrivezené zvieratá nikdy nedávajte spolu s tými, čo už máte na dvore. Zabezpečte im karanténe ustajnenie, minimálne na 14 dní. Vtedy môžete predísť zbytočným problémom s prípadnou nákazou. Odporúčame tiež dať im u veterinára vyšetriť trus na cudzopasníky, čo nepredstavuje veľkú položku. Stojí to približne 10 eur. Podľa toho môžete zvieratá prípadne odčerviť. V karanténnom ustajnení im zabezpečte čistú vodu a krmivo. Do vody je dobré dať cukor. Približne jednu polievkovú lyžicu na päť litrov vody. Pomôže im to vyrovnať energetickú stratu z transportu a stresu. Ak sa zvieratá po 14 dňoch chovajú normálne, nemajú žiadne prejavy choroby, môžete ich dať do kurína. Do kurína ich dávajte vždy večer, pričom kurín ráno neotvárajte. Najskôr až poobede. Samozrejme, musia mať prístup k vode a krmivu. Približne týždeň bude trvať, kým sa naučia sami chodiť do kurína.

Pridávanie nových sliepok do starého kŕdľa

Odporúča sa pridávať viac než len jednu sliepku. Často sa totiž stáva, že osamoteného nováčika sliepky neprijmú. Aj keď sliepky nemajú dobre vyvinutý čuch, v kuríne dokážu spoznať nové sliepky. Preto je vhodné postriekať všetky sliepky parfumom alebo slabým roztokom octu. Aby mali rovnaký pach. Niekoľko dní správanie sliepok pozorujte. Kým si na seba zvyknú, istý čas to potrvá. Môžete očakávať roztržky medzi pôvodnými a novými jedincami. Narušila sa im totiž doterajšia hierarchia a musia si vyjasniť novú. To, aké intenzívne budú ich súboje, závisí aj od plemena sliepok. Ak máte uzavretý výbeh, môžete im z debničky alebo prevráteného vedra vytvoriť miesto pre únik. Ďalšou možnosťou je umiestnenie starých i nových sliepok do nového kurína v jednom čase, vtedy sa všetky sliepky musia prispôsobiť novým podmienky a nemajú čas na roztržky.

Prečítajte si aj: Kde kupovať sliepky a na čo si dať pozor 

 

 

ZDIEĽAJTE NÁS