sliepky 06Ak sa chcete vyhnúť sklamaniu, odporúčame hydinu kupovať u overených a zodpovedných chovateľov alebo na farmách, kde sú zvieratá pod stálym veterinárnym dohľadom. Existuje viacero zdrojov, kde nájdete kontakty na chovateľov.

Jednou z možností je navštíviť výstavu zvierat vo vašom okolí, ktorú organizujú zväzy a kluby chovateľov. Adresy na chovateľov nájdete aj na stránkach Slovenského zväzu chovateľov (SZCH), klubov chovateľov jednotlivých plemien alebo na stránkach základných organizácií SZCH. Zvieratá môžete kúpiť aj na základe inzerátov.
kuriatkoV každom prípade je veľmi dobré vyzdvihnúť si zvieratá osobne. Zistíte podmienky, z akých zvieratá pochádzajú. Alebo či náhodou nejde len o množiteľa, kde nemáte istotu o pôvode a zdravotnom stave zvierat. Ďalšou výhodou osobného odberu zvierat u chovateľa je, že sa ho môžete opýtať rôzne otázky spojené s chovom daného druhu hydiny, ktorý kupujete. 
Určite neodporúčame kupovať hydinu na trhoch. Často sa stáva, že tam kúpite sliepky, ktoré zle nesú, nie sú dobré kvočky, alebo majú nejakú chorobu. Práve na takýchto miestach je riziko prenosu chorôb medzi zvieratami vysoké. Ak sa napriek tomu rozhodnete kúpiť si sliepky na trhu, kupujte len mladé jedince a pýtajte si veterinárne osvedčenie o zdravotnom stave zvierat.

Ako vypadajú zdravé kuriatka?

Keď kupujete jednodňové kuriatka, musia byť pri preberaní suché, s jemným prachovým, nezlepeným perím. Musia mať uzavreté a nevýrazné pupky, rovné a pevné beháky, suchý zadok a pravidelný zobák. Pri starších kuriatkach neberte také, ktoré majú prerastené letky, sú prikrčené, majú na zadku zaschnutý trus. Ak sú staršie ako osem týždňov, skontrolujte aj celkové operenie, postavenie behákov a prstov, hrudnú kosť, ako aj to, či sú približne rovnako veľké, teda či niektoré nezaostávajú v raste.

Prečítajte si aj: Odchov kuriatok

Na čo si dať pozor pri kúpe dospelých sliepok

orpington sliepkyZdravé sliepky poznáte podľa nasledujúceho správania: aktívne si hľadajú potravu, popolia sa v piesku, hrabú v zemi a upravujú si perie. Nie sú apatické, na druhej strane ani veľmi vystresované. Sliepkam by ste mali skontrolovať kožu pod perím, či nie sú napadnuté parazitmi. Okolie kloaky musí byť čisté, bez zaschnutého trusu. Hrebeň a laloky zdravých jedincov väčšiny plemien sú červené, teda dobre prekrvené. Oči musia byť jasné, bez výtoku z nozdier, perie bez vypadaných alebo holých miest. Poškodenie peria na chrbte a šiji je však bežné. Vzniká pri prisadzovaní sliepok kohútom. Zviera je dobré si aj ohmatať. Ak nahmatáte vystupujúcu alebo krivú hrudnú kosť, môže to znamenať, že má nedostatočnú výživu.

ZDIEĽAJTE NÁS