chov perliciek 03Perličky boli kedysi na gazdovských dvoroch veľmi obľúbené. Dnes ich vidíme len zriedka. Svoje pomenovanie dostali na základe peria, ktoré je akoby posiate perličkami.

Perličky pochádzajú z Afriky. Majú chutné mäso, podobné bažantiemu. Vajíčka perličiek sú taktiež veľmi chutné, v porovnaní so slepačími obsahujú viac vitamínov a sú trvanlivejšie. Vydržia čerstvé až 90 dní, pri teplote 4 a ž 6°C. Perličky nehrabú tak ako sliepky. Na druhej strane je ich zvukový prejav veľmi výrazný, čo môže niekomu prekážať. Sú však veľmi ostražité a svojim krikom dokážu odohnať dravcov.
Najrozšírenejšia je modrá perlička, ktorá znáša 120-150 vajec ročne. Samec dosahuje hmotnosť 1,5 až 2 kg, samica 2 až 2,5kg.
Perličky sú veľmi plaché. Pozitívom je, že potravu si hľadajú sami. V záhrade vás zbavia škodlivého hmyzu. Sú veľmi dobrí letci a radi prespávajú na stromoch. Znášať začínajú neskoro na jar a vajcia zväčša zanášajú mimo hniezda. Samci sú teritoriálni. V období rozmnožovania obraňujú svoj kurín pred prípadným votrelcom.

 

Podmienky chovu perličiek

Perličky je najlepšie chovať vo veľkej záhrade. Tiež je dobré sa uistiť, či prenikavé zvuky, ktoré vydávajú, nebudú prekážať susedom. Ak majú veľký výbeh, ktorý môžu vypásať, potrebujú len málo krmiva. Dospelé perličky sa môžu chovať v rovnakom kurníku ako sliepky. Môžete ich chovať spoločne so sliepkami alebo morkami.

 

Perličie vajíčka

chov perliciek 01Perličky začínajú znášať vajcia od ôsmeho mesiaca ich veku. Začiatok znášky býva na jar. Vajcia majú mierne trojuholníkový tvar, priemernú hmotnosť 40-45 gramov. Škrupina vajec je veľmi tvrdá, kávovo žltej až hnedočervenej farby. Vajíčka perličiek majú výbornú chuť a dajú sa dlho skladovať. Znášku perličiek ovplyvňujú viaceré faktory, najmä výživa. Ak v období prípravy na znášku poskytnete perličkám kvalitné krmivo, ktoré im podávate ráno a večer (ako doplnok k dennému vypásaniu), môže jedna perlička znášať okolo 120 vajec. Mimo znášky, keď je dostatok pastvy, ich stačí dokrmovať iba večer zmesou obilnín.

 

Odchov mláďat

Perličky sa môžu v plemenitbe používať počas troch sezón, v
závislosti od ich znášky, oplodnenosti a chovných vlastností.
Mladé perličky sa počas prvých troch dní po vyliahnutí nedokážu dobre orientovať pri hľadaní krmiva a vody. Preto, ak ich nechováte s kvočkou, musíte ich naučiť zobať a piť. V prvých štyroch týždňoch odchovu potrebujú vyššiu teplotu než kuriatka sliepok, ideálne 20°C. V ďalšom období sú v porovnaní s kuriatkami odolnejšie voči poveternostným podmienkam. Keď ich učíte na výbeh, môžete ich umiestniť do odchovne so zasieťovaným výbehom. Inak sa využíva rovnaká odchovňa, ako pri malých kuriatkach. Od veku 50 dní sú už malé perličky zvyknuté na pastvu. Dokrmujú sa ráno a večer, prípadne im môžete dať krmivo do zásobníkového kŕmidla. Dôležité je, aby mali čistú vodu na pitie. 

ZDIEĽAJTE NÁS