Chovatelsky den v skanzene3. júla 2022, skanzen Vychylovka, Nová Bystrica   V poradí 6. ročník celodenného podujatia pre chovateľov, gazdov, farmárov, milovníkov zvierat, ale aj kohokoľvek, kto by rád videl zvieratá v skanzene, folklórne vystúpenia, remeselníkov a prežil pekný deň.

Po dvoch rokoch, kedy nám pandemická situácia nepriala, môžeme opäť zorganizovať naše podujatie v plnom rozsahu naživo. V poradí 6. ročník podujatia sa bude konať opäť v skanzene Vychylovka na Kysuciach. 

Cieľom podujatia je propagovať slovenské plemená zvierat, ktorých je pomerne málo. Ich chovu sa u nás venuje len malé množstvo chovateľov. Niektorým druhom v nedávnej minulosti dokonca hrozil zánik. Návštevníci skanzenu uvidia priamo pri objektoch skanzenu naše národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok a psov. Toto na Slovensku jedinečné podujatie populárnym spôsobom šíri osvetu o našich národných plemenách hospodárskych zvierat.

 PROGRAM:

  • od 10.00 hod. prezentačná výstava národných plemien hospodársky významných zvierat 
  • 11.30 hod. vystúpenia folklórnych skupín- mladá heligonkárka Vaneska Halvoníková
  • 12.00 hod. slávnostné uvedenie publikácie SLOVENSKÝ STATOK - SLOVENSKÉ PLEMENÁ HOSPODÁRSKYCH ZVIERAT. Knihu uvedie moderátor Farmárskej revue, Ján Škorňa.
  • 13.00 hod. svätá omša
  • 14.00 hod. vystúpenie folklórnej skupiny Bratia Kubalovci z Radôstky
  • remeselníci 
  • kvíz pre deti, na konci ktorého ich čaká odmena
Podujatie organizujeme v spolupráci s Kysuckým múzeom v Čadci, Zväzom chovateľov oviec a kôz a ďalšími chovateľskými organizáciami.
 

Prihláška na výstavu

Ak chcete na výstave vystavovať zvieratá, prihláste sa do 22.6.2022. Vyplnenú prihlášku pošlite mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript..
Prihlášku a veterinárne podmienky nájdete TU.
 
Kvíz pre detských návštevníkov
Pre detských návštevníkov máme pripravený kvíz. Papier s kvízom dostanú pri vstupe do skanzenu. Odpovede na otázky zistia len, ak navštívia všetky vystavované zvieratá v skanzene. Vyplnený kvíz potom odovzdajú v stánku OZ Chováme doma, pri hlavnom pódiu, a môžu si vybrať svoju odmenu. Ak ešte nevedie čítať alebo písať, pomôžu im s tým rodičia.

Viacerí sa pýtate, či sa na výstave budú dať zvieratá aj kúpiť.
Výstava je prezentačná, nie predajná. Ale pri zvieratách budú počas celého dňa ich majitelia. V prípade záujmu sa s nimi môžete dohodnúť na predaji po výstave. Aby si aj ostatní návštevníci mali čo pozrieť a neostali iba prázdne voliéry.

 
 

 

ZDIEĽAJTE NÁS