Články o chovateľstve

Najlepšou čistokrvnou kravou slovenského strakatého plemena v kontrolnom roku 2018 sa stala dojnica z SPD Veselé - dcéra vynikajúceho býka WAL (HW-024).

Staré ovčiarske príslovie vraví „ovca dojí pyskom“ a pre Slovensko je to výhoda. Bohaté a rôznorodé zloženie bylín slovenských pasienkov má priaznivý vplyv na zloženie ovčieho mlieka, z ktorého sa vyrába kvalitná bryndza.

Ak chováte hrabavú hydinu, jej trus môžete jednoducho premeniť na hnojivo do záhrady.

Táto liečivá rastlina je dobrá nielen pre človeka, ale aj zvieratá. Bežne sa podáva hydine, ako aj mladým králikom.

Vrámci podujatia Chovateľský deň v skanzene: Deň slovenských plemien bude prebiehať seminár na tému Zachovanie tradičného salašníctva ako kultúrneho a prírodného dedičstva horských regiónov. Seminár sa koná 14. júla v skanzene Vychylovka, Nová Bystrica. 

Týmto slovenským unikátom sa v Tatrách snažia podporiť myšlienku udržania včelárskeho remesla. 

Rok 2018 možno považovať z pohľadu stavov hospodárskych zvierat za mierne optimistický. Oproti roku 2017, ale najmä 2016, sa okrem dojníc zvýšili stavy všetkých sledovaných zvierat. Na tlačovej konferencii to uviedol predseda predstavenstva Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSaOS) SR Marian Uhrík.

Kravské mlieko predstavuje veľmi cenný zdroj živín. S výnimkou niekoľko málo potravinových „fundamentalistov“, je odborníkmi odporúčané ako súčasť racionálnej výživy obyvateľstva. Napriek tomu môžu mať niektorí ľudia problémy po konzumácii mlieka, resp. mliečnych výrobkov.